Domov / POLITIKA / Fico v Bruseli predstavil projekt v Líbyi, s Babišom si už potykal
Fico
Slovenský premiér Robert Fico. PHOTO: © European Union- EP.

Fico v Bruseli predstavil projekt v Líbyi, s Babišom si už potykal

BRUSEL– Krajiny Visegrádskej štvorky dnes oficiálne predstavili projekt na ochranu líbyjskej hranice talianskemu premiérovi Paolovi Gentilonimu a šéfovi Európskej komisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi. Ako dnes pred summitom v Bruseli informoval slovenský premiér Robert Fico, Gentiloni projekt prijal s nadšením. Cieľom projektu je školiť bezpečnostné zložky v Líbyi na ochranu hranice. Na toto dajú krajiny V4 35 miliónov eur, teda každá krajina dá takmer deväť miliónov. Fico plánuje Líbyu aj osobne navštíviť.

“V lete sme poslali list a napísali sme mu ´povedz, čo potrebuješ a my ti pomôžeme´. Toto je z našej strany dobrá odpoveď, on to prijal s nadšením,” povedal Fico. Týmto krokom V4 podľa slovenského premiéra potvrdzuje, že chcú byť solidárni. Večer na Európskej rade očakáva na tému migrácie búrlivú diskusiu. Europrezident Donald Tusk sa totiž vyjadril, že kvóty neboli úspešné, s čím majú niektoré krajiny problém. Fico však povedal, že za Tuskom bude stáť. Kvóty podľa Fica nie sú iba technicky neúspešné, ale aj politicky, keďže rozdelili Európu. “Závažné veci ako kvóty, otázka brexitu, tie musia byť prijímané konsenzom, nemôže to byť výsledkom väčšinového rozhodnutia. Ja dnes prichádzam do Bruselu plný nápadov, plný aktivít a verím, že tak, ako privítal taliansky premiér a predseda Komisie náš projekt v Líbyi, pozitívne to prijme aj zvyšok EÚ,“ dodal Fico.

Viac..  Ivan Štefanec: Vyrovnaný rozpočet nedosiahneme len vinou vlády

Fico sa dnes vyjadril aj k českému premiérovi slovenského pôvodu Andrejovi Babišovi. Na otázku, či sa rozprávali po slovensky, Fico povedal, že hlavne si potykali. „Ja si to veľmi vážim, pretože vždy boli medzi českým a slovenským premiérom vynikajúce vzťahy, bez ohľadu na to, z akého politického tábora bol. Spomínam si na vzťahy s Mirkom Topolánkom, Jirkom Paroubkom, Petrom Nečasom, Janom Fischerom, Bohuslavom Sobotkom – bože, to som toľkých prežil,“ povedal žartovne premiér. “Zablahoželal som mu, potykali sme si, myslím, že tá chémia bude fungovať. Tých pár viet, ktoré sme si povedali, boli po slovensky,“ priznal napokon Fico.

Dnes popoludní sa začína v Bruseli posledné tohtoročné stretnutie premiérov a prezidentov EÚ. Lídri majú na programe okrem migrácie aj témy obrany, brexitu či sociálnu agendu. Summit sa skončí v piatok posunutím rokovaní s Veľkou Britániou do druhej fázy.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Fico

Smer-SD navrhuje minimálnu mzdu od roku 2021 aspoň 60 percent z priemernej mzdy

BRATISLAVA / Poslanci NR SR za Smer-SD predložia do parlamentu návrh novely zákona o minimálnej mzde, …