automobily, eCall
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Automatické tiesňové volanie eCall: Ako bude fungovať?

Všetky nové modely osobných automobilov a ľahkých úžitkových vozidiel vyrobené od apríla 2018 budú mať povinne zabudovaný systém tiesňového volania eCall.

K správnemu fungovaniu systému je potrebné, aby samotné technické prevedenie eCall zariadení jednotlivých automobiliek zodpovedalo všetkým technickým požiadavkám. Na európskej úrovni momentálne prebieha testovanie eCall riešení jednotlivých výrobcov a EÚ vydala aj príslušné usmernenia pre centrá typového schvaľovania. Výrobcovia zasielajú svoje výrobky do laboratórií Spoločného výskumného centra EÚ (Joint research centre) v talianskej Ispre, kde vedeckí pracovníci testujú a overujú súlad týchto riešení s potrebnými požiadavkami.

V prípade dopravnej nehody systém eCall automaticky zavolá na číslo 112, oznámi miesto nehody záchrannej službe (lokalizácia prebehne pomocou satelitného systému Galileo), a to aj vtedy, ak je vodič v bezvedomí alebo nie je schopný uskutočniť hovor. Systém eCall sa totiž aktivuje automaticky, keď senzory vo vozidle zaregistrujú vážnu zrážku.

Viac..  Hlasovanie o zákaze predaja nových áut so spaľovacími motormi od roku 2035 sa odkladá

Odhaduje sa, že vďaka eCall sa podarí zachrániť až 2 500 životov ročne a až o 50% by sa skrátil reakčný  čas záchranných služieb. V minulom roku prišlo na európskych cestách o život 25 500 ľudí a ďalších 135 000 bolo vážne zranených.

Okrem prínosov pre bezpečnosť cestnej premávky bude mať systém eCall značný vplyv aj na zníženie zápch spôsobených dopravnými nehodami, ako aj na zníženie sekundárnych nehôd spôsobených nezabezpečenými miestami nehôd.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Počet smrteľných obetí dopravných nehôd v EÚ bol vlani nižší než pred pandémiou

Minulý rok v Európskej únii (EÚ) zahynulo pri dopravných nehodách zhruba 20 600 ľudí. V …

Consent choices