EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Poľsko môže prísť o hlasovacie práva v Únii
Polsko
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Poľsko môže prísť o hlasovacie práva v Únii

Európska únia (EÚ) sa chystá proti Poľsku spustiť proces, na ktorého konci je eventuálna strata hlasovacích práv pre túto krajinu v rámci rozhodovacích mechanizmov v únii. Na európskom summite v Bruseli to vyhlásil eurokomisár pre rozpočet Günther Öttinger.

Únia by tak mohla Poľsko potrestať za nové zákony týkajúce sa súdnictva, ktoré z poľských súdov podľa domácich kritikov aj podľa zahraničia robia nástroj v rukách súčasnej vládnej garnitúry strany Právo a spravodlivosť.

Únia o tom, či túto procedúru proti Poľsku spustí, rozhodne podľa Öttingera už v stredu. “Myslím si, že sme pripravení tento krok podniknúť,” vyhlásil komisár. Samotná procedúra, ktorá zatiaľ v histórii únie nebola ani raz použitá proti žiadnemu štátu, pozostáva z dvoch krokov. Prvým je varovanie pre príslušnú krajinu, že sa “dostala do rozporu so základnými hodnotami únie” a druhým je zbavenie krajiny jej hlasovacích práv.

Viac..  Škripek vyzýva Rómov, aby neboli len pasívnymi prijímateľmi pomoci

Zatiaľ čo prvý krok by únia mohla veľmi ľahko schváliť, keďže vyžaduje, aby zaň hlasovala len kvalifikovaná väčšina členských štátov, s druhým krokom by bol zrejme problém. Zbavenie krajiny hlasovacích práv totiž vyžaduje jednomyseľné hlasovanie všetkých ostatných členských krajín EÚ, pričom Maďarsko už dopredu avizovalo, že by takýto krok proti Poľsku nepodporilo.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Jourova

Komisia: Musíme zabezpečiť, aby špinavé peniaze z iných krajín neprenikali do nášho finančného systému

Komisia prijala nový zoznam 23 tretích krajín, ktoré majú strategické nedostatky vo svojich rámcoch boja …