barnier
Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier. PHOTO: © European Union.

Prechodné obdobie po brexite môže podľa Barniera trvať necelé dva roky

BRUSEL – Hlavný vyjednávač Európskej únie pre brexit Michel Barnier vyhlásil, že Británia by mala mať necelé dva roky ako prechodné obdobie po vystúpení z Európskej únie. Barnier v stredu konštatoval, že “logickým koncom” prechodného obdobia musí byť 31. december 2020.

Je to o tri mesiace menej, ako Británia pôvodne chcela, ale tento dátum sa zhoduje s novým viacročným rozpočtovým obdobím únie, ktorý sa už Británie nebude týkať.

Barnier ďalej uviedol, že nebude existovať nejaké voľné prechodné obdobie, ale všetky pravidlá a politika EÚ sa musia naďalej uplatňovať. To bude zahŕňať slobodný pohyb osôb, služieb, tovarov a financií. Okrem toho podľa vyjadrenia hlavného vyjednávača EÚ “všetky nové pravidlá, ktoré EÚ príjme počas prechodného obdobia, budú platiť aj vo Veľkej Británii”.

Veľká Británia sa z EÚ chystá vystúpiť 29. marca 2019. Barnier však tvrdí, že vyjednávania sa musia uzavrieť o niekoľko mesiacov skôr. “Musí sa ponechať čas od októbra 2018, niekoľko mesiacov – október až február – pre Európsky parlament, Európsku radu, britské úrady, britský parlament, čas na rozhodnutie o dohode,” uviedol.

Viac..  Europoslanci vyzvali EÚ, aby zaviedla dôveryhodnú migračnú a azylovú politiku

Minulý týždeň sa EÚ a Británia zhodli, že v rokovaniach sa dosiahol dostatočný pokrok na to, aby sa mohlo vyjednávať o budúcich vzťahoch a obchodnej dohode.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

brexit

Europarlament a Rada sa dohodli na presadzovaní dohôd medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom

Vyjednávači Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie (EÚ) sa predbežne dohodli na pravidlách presadzovania dohôd …

Consent choices