Domov / EKONOMIKA / Členské štáty musia vynaložiť viac prostriedkov na zlepšenie výberu DPH
DPH
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Členské štáty musia vynaložiť viac prostriedkov na zlepšenie výberu DPH

Európska komisia uverejnila súbor odporúčaní pre členské štáty, ktoré sa týkajú ich spolupráce s cieľom lepšieho výberu DPH a dane z príjmov právnických osôb do vnútroštátnych rozpočtov. Z výsledkov vyplýva najmä skutočnosť, že pre krajiny EÚ budú mimoriadne dôležité investície do digitálnych technológií a informačných systémov, ako aj investície do ľudských zdrojov, ak chcú zlepšiť svoje verejné financie.

Pierre Moscovici, komisár pre hospodárske a finančné záležitosti, dane a colnú úniu v tejto súvislosti uviedol: Daňové správy jednotlivých krajín by mali investovať do moderných a efektívnych digitálnych nástrojov, ak chcú vidieť zlepšenie v oblasti svojich daňových príjmov. Takisto by som ich rád vyzval, aby pokračovali v spolupráci na efektívnejšom výbere daní a účinnejšom boji proti daňovým podvodom a vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam. Komisia je pripravená podporiť krajiny EÚ v ich neprestajnom úsilí.“ 

V správach sa zdôrazňuje celkový pozitívny vplyv celoeurópskej spolupráce medzi daňovými správami v oblasti výberu daní, ale takisto sa poukazuje na to, že členské štáty musia vynakladať viac prostriedkov na zlepšenie výberu DPH. Ide o problém, ktorý môže z hľadiska vnútroštátnych rozpočtov viesť k stratám do výšky 150 miliárd eur ročne.

Viac..  Zdvojnásobenie bankového odvodu prešlo parlamentom. Doplatiť na to môžu práve klienti bánk

Takisto by sa mala zlepšiť spolupráca medzi krajinami na vymáhaní nezaplatených daní, pričom by sa malo zlepšiť využívanie nových údajov, ktoré daňové správy zhromažďujú v rámci dosiahnutého pokroku pri výmene informácií. Tento úspech by mal výrazne posilniť boj proti vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam v EÚ. Komisia teraz predloží tieto zistenia členským štátom s cieľom zistiť, ako ich možno riešiť.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Europsky parlament

Mimoriadne plenárne zasadnutie v Bruseli. Europoslanci budú rokovať o pláne na dosiahnutie uhlíkovej neutrality

Parlament bude v stredu od 14.00 hod. počas mimoriadneho plenárneho zasadnutia v Bruseli diskutovať o …