EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Slovensko nejedná o presune svojho veľvyslanectva z Tel Avivu do Jeruzalema
Slovensko
PHOTO: © European Union.

Slovensko nejedná o presune svojho veľvyslanectva z Tel Avivu do Jeruzalema

BRATISLAVA / Izraelská tlač uviedla, že Slovensko uvažuje o sťahovaní ambasády. Podľa ministerstva zahraničných vecí to ale nie je pravda.

V súvislosti s medializovanými informáciami o údajne zvažovanom presune veľvyslanectva SR v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzalema považuje slovenský rezort diplomacie za potrebné zdôrazniť, že pozícia Slovenskej republiky bola opakovane komunikovaná jednoznačne: dvojštátne riešenie považuje za jediné a trvalé udržateľné riešenie, ktoré spĺňa požiadavky oboch strán – Izraela na bezpečnosť a Palestínčanov na štátnosť a zvrchovanosť.

Uvádza sa to v reakcii ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí k medializovaným informáciám, že Slovensko pracuje na presune veľvyslanectva z Tel Avivu do Jeruzalema. Ako píšu izraelské médiá, zástupcovia Slovenska údajne mali vyjadriť podporu presťahovaniu aj s Rumunskom.

“Vo vzťahu k budúcemu štatútu Jeruzalema Slovensko vychádza z rezolúcie BR OSN č. 478/1980 a spoločnej pozície EÚ zdôrazňujúcej, že štatút Jeruzalema ako budúceho hlavného mesta dvoch štátov musí byť výsledkom priamych rokovaní izraelskej a palestínskej strany, a nie jednostranných politických rozhodnutí. Svoj postoj Slovenská republika potvrdila súhlasom so závermi Európskej rady schválenými 14. decembra a hlasovaním za schválenie rezolúcie VZ OSN k Jeruzalemu 21. decembra,” hovorí Peter Susko. Slovensko bude teda naďalej rešpektovať medzinárodný konsenzus o Jeruzaleme, zakotvený v spomenutej rezolúcii BR OSN vrátane miesta svojho diplomatického zastúpenia až do vyriešenia konečného štatútu Jeruzalema.

Viac..  Komisia predstavila súbor opatrení na lepšie využitie umelej inteligencie

Rozhodnutie uznať Jeruzalem hlavným mestom Izraela a zámer presťahovať tam ambasádu oznámil nedávno americký prezident Donald Trump. Odchýlil sa tým od doterajšej politiky Spojených štátov. Zároveň pobúril arabský svet a svojich západných spojencov. Presun veľvyslanectva odložil o pol roka, ako Washington činil aj v predchádzajúcich rokoch. K rovnakému kroku sa chystá Guatemala a Izrael tvrdí, že o presune svojej ambasády uvažuje už okolo desať krajín.  

Izrael v rozpore s rezolúciami OSN považuje celý Jeruzalem za svoju metropolu. Palestínci pritom žiadajú pre svoj budúci štát za hlavné mesto východný Jeruzalem.

Guatemalský prezident Jimmy Morales vydal pokyn k premiestneniu veľvyslanectva v nedeľu. Predseda izraelskej vlády Benjamin Netanjahu potom v pondelok predpovedal, že ďalšie krajiny ho budú nasledovať. Denník The Times of Israel potom citoval námestníčku izraelského ministra zahraničia Cipi Chotovely, podľa ktorej sa k obdobnému kroku chystá ďalších najmenej desať krajín. Štáty, s ktorými Izrael vedie o možnom presune ambasád rozhovory, ale Chotovely nemenovala. Podľa miestnej televízie sa presťahovanie svojho veľvyslanectva chystá ohlásiť Hodnuras. 

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

hlasovanie

Obehové hospodárstvo: Členské štáty EÚ schválili súbor ambicióznych opatrení

Nové pravidlá založené na časti návrhu Komisie v rámci balíka o obehovom hospodárstve, ktorý bol predložený v …