EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Ľubomír Galko: Otvorený list prezidentovi Andrejovi Kiskovi
galko
Exminister obrany Ľubomír Galko. PHOTO: Archív ĽG.

Ľubomír Galko: Otvorený list prezidentovi Andrejovi Kiskovi

Vážený pán prezident, milý pán Kiska,

rok sa stretol s rokom a ja opäť mám dôvod Vás verejne osloviť. Naposledy som tak spravil 2.1.2017 (viac TU) s požiadavkou, aby ste vyvrátili fámy o tom, že sa chystáte vstúpiť do straníckej politiky nejakého novovzniknutého subjektu. To ste časom spravili a hodnotím to veľmi pozitívne, lebo ste upokojili tú časť spoločnosti, ktorá vo Vás vidí protiváhu voči morálnemu marazmu, ktorý predstavuje v súčasnosti korupčná vládna koalícia.

Na splnenie druhej časti mojej prosby, a síce, aby ste potvrdili, že budete kandidovať aj opakovane, verejnosť zatiaľ netrpezlivo čaká. Obzvlášť, keď práve v týchto časoch sme opätovne zásobovaní „zaručenými“ informáciami niektorých médií, že kandidovať na prezidenta v druhom volebnom období – v roku 2019, už nebudete.

Musím povedať, že aj ako Váš volič, ale aj ako verejne činná osoba, som bol v súvislosti s Vami počas roka konfrontovaný s vecami, ktoré ma zaskočili. Myslím si, že ste mohli otvorenejšie komunikovať problémy s daňovou správou, ktoré mal podnikateľský subjekt KTAG pri manažovaní vašej prezidentskej kampane a ktorý ste v minulosti spoluvlastnili.  Tým ste dali nečestnému politikovi Robertovi Ficovi zbytočne do rúk náboje, ktorými po Vás s radosťou pálil a páli. Ani pravidelné lety do Popradu a späť neboli z vašej strane prezieravé vzhľadom na to, aké politické kreatúry máme dnes vo vláde, čo sa neštítia  voči vám ako kritikovi nešvárov v našej spoločnosti i vo vláde využiť a zneužiť čokoľvek.

Avšak, a to je pre mňa kľúčové, naďalej Vás pokladám za najlepšieho prezidenta v histórii samostatnej Slovenskej republiky a náhradu za Vás nevidím. A to, že takí dvaja nečestní ľudia, akými sú Robert Fico a Robert Kaliňák, sú ochotní zneužívať tajné služby, finančnú správu, políciu, spriaznené média a všetko možné, čo ešte okolo existuje, aby na Vás liali špinu a diskreditovali Vás, je to najlepšie odporúčanie pre všetkých slušných ľudí na Slovensku, aby Vás znova volili. A verte mi, pán prezident, že tých slušných ľudí je tu drvivá väčšina. Medzi voličmi politických strán, ale aj ich nevoličmi.

Akiste ste si všimli, že Robert Fico a Robert Kaliňák v súčasnosti rozšírili svoje ataky  a lejú špinu nielen na Vás, ale aj na všetkých okolo, čo majú kritické názory na správu vecí verejných. Je to neklamný znak, že majú strach. Po debakli vo voľbách do VÚC tušia, že ich čaká debakel aj vo voľbách parlamentných. Podľa všetkého majú strach, že priamo nich, ako aj ľudí stojacich za nimi, potom môže dostihnúť spravodlivosť. Tým, ako chcú brachiálne ovládnuť Ústavný súd, ako špinia tých, v ktorých dôvera ľudí na Slovensku postupne rastie – teda prezidenta, opozíciu, ale napríklad aj niektorých mienkotvorných čestných novinárov – je tento ich strach priam hmatateľný.

Viac..  Martin Lindák: Kryptomeny sú stále v plienkach

Ale je aj pochopiteľný z hľadiska vývoja v krajinách bývalého východného bloku. Keď dokážu so skorumpovanými politikmi zatočiť v Rumunsku, Česku, Balkánskych krajinách, prečo by sa to raz nemalo podariť aj na Slovensku? Zjednodušene povedané, stačí na to jeden nekompromisný generálny prokurátor, jeden čestný minister vnútra a jeden odvážny policajný prezident. Nepochybne sa takí nájdu aj na Slovensku. Keď príde čas…

Vážený pán prezident Kiska, veľmi by preto nás, Vašich voličov, potešilo, keby ste podobne ako minulý rok, keď ste upokojili verejnosť vyhlásením, že chýry o vašom vstupe do straníckej politiky sú len fámou, sa teraz jasne vyjadrili, či budete znovu kandidovať na prezidenta.. Vzhľadom k turbulentnej dobe je veľmi žiadúce, aby ste s týmto zásadným politickým i osobným rozhodnutím neotáľali. Samozrejme, so všetkým rešpektom a úctou apelujem na Vás a dovolím si povedať, že aj spolu s tisíckami našich občanov, aby ste kandidovali opätovne.

Ak máte pocit, že na Vás „tlačím“, máte ho oprávnene. Tlačím na Vás v mene obrovskej zodpovednosti za štát a jeho mravný étos, ktorú už teraz máte. V mene slušných ľudí, ktorí chcú, aby naša vlasť mala v čele slušného a čestného človeka. V mene nás, ktorí Vám nielenže dali v minulosti dôveru, ale ktorí túto dôveru naďalej voči Vašej osobe udržiavajú.

Poviem Vám úprimne, že nám, aktívnym politikom v opozícii pomôže, ak sa vyjadríte čo najskôr. A ak by to bolo rozhodnutie, že kandidovať už nebudete, čo si neželám, o to skôr potrebujeme Vaše stanovisko vedieť čo najskôr. Zabezpečiť dôstojnú náhradu za Vás by totiž bola naozaj veľká fuška. Pevne však verím, že touto úlohou v opozícii nebudeme konfrontovaní a budeme sa môcť naďalej koncentrovať na úlohy, ktoré nás čakajú. A tým je vytrhnutie Slovenska z pazúrov predstaviteľov mafiánskeho štátu, ktorí ho momentálne ovládajú, a to najneskôr v roku 2020 po parlamentných voľbách. Sme povinní to spraviť v mene všetkých občanov Slovenska, čo chcú žiť v slušnej, demokratickej a slobodnej krajine.

Prajem Vám veľa šťastia, zdravia a úspechov v roku 2018, pán prezident.

S úctou

Ľubomír Galko

Pre spravodajský portál EuropskeNoviny.sk pripravil Ľubomír Galko, exminister obrany a podpredseda SaS.

O Ľubomír Galko

Ľubomír Galko
Ľubomír Galko - exminister obrany, tímlíder SaS pre vonkajšiu a vnútornú bezpečnosť, poslanec NR SR.

Odporúčame pozrieť

Fico

Ekonomike sa má dariť aj v roku 2018. Premiér má v pláne využiť to v prospech ľudí

BRATISLAVA / Naša ekonomika je momentálne v silnej kondícii. Podľa premiéra Roberta Fica je práve región …

 • Varga Kormoš Milan

  že takéhoto skvelého pisateľa listov, veliteľa (tankového bojového práporu 9975 levice) pre prezidenta slovenskej republiky- som nestretol v časoch 87-89 ,boli tam iný, ktorých listi sme čítať nemohli a sučasné problémy finančno-pracovno právne by ma nezastihli.

 • Gerhard Krasny

  Prosím pán prezident, ak ste čítali otvorený list od pána Galka, že si Vás praje za prezidenta v budúcom období tisíce Slovákov, verte tomu. Ale verte aj tomu, že si Vás nepraje niekoľko státisíce alebo aj pár miliónov Slovákov. Prečo??? Lebo…
  1. Ste absolútne neskúsený politik a máte bohužiaľ úbohých radcov
  2. Ste príliš afektovaný
  3. Nie ste rázny, ani presvedčivý
  4. Príliš ste podlízavý
  a stále sa snažíte pretvarovať čím vzbudzujete podozrenie o Vašej neschopnosti.
  Pouvažujte a nesklamte Tú masu Slovákov. Všetci Vám budú vďační ak sa radšej naďalej budete venovať charite miesto politike a (ne)riadeniu štátu. Na prezidentskú funkciu nemáte.
  Pouvažujte. Prezidentský dôchodok už máte vo vrecku, tak čo ešte? Len toľko, že Vám želám príjemný a pohodlný neprezidentský život, v kľude, zdraví a pohodlí.

  Váš úprimný nevolič

  • d.y.k.w.i.m

   1. Prezident ma byt politik?
   2. Subjektivne
   3. Subjektivne
   4. Subjektivne

   Pekny den prajem.

 • muzikant

  Ako môže taký človek ako Galko niekomu písať o čestnosti? Kariéru ministra skončil veľmi neslávne, s hanbou. Veď si dovolil dať odpočúvať vtedajšiu predsedkyňu vlády, ktorej členom bol. To sme už zabudli? Tento vševedko by mal zaliezť do myšacej dierky a tam sa potichu hanbiť a nie každému radiť. Ináč s tou čestnosťou by sa nemohol oháňať žiadny politik na Slovensku, ani “pán” prezident. Pri každom prejave a otvorení úst z neho srší faloš. A tá aféra s neplatením daní? Mňa by za to zavreli, ale on sa za to ani nehanbí.

 • Martin Holič

  pán galko ste rovnako čestný ako náš pán rezident? tak sa divim že ešte ste v politike kedže pán kiska svojimi zločinmi a nekonanim može konkurovať kaliňákovi a to už je čo povedať. mali by ste poprosiť piatu kolonu nech vám daju dochodok a odlifruju zo Slovenska čo najdalej idealne aby ste zabudli že ste niekedy v takej krajine žili a pôsobili ale až po odpikaní trestu za to ako ste rozkradli tento náš Štát. vy možte vyzyvať akurat nato aby ste sa dobrovolne nechali odsudiť a zavrieť do basy zato čo ste napachali. takže jediné čo čakám že odstupite snad si nemyslite že ešte mate nejaký prah zvolitelnosti toho ktorý pre Slovensko nič nevybavil ale kade chodí tade tára že tu mame nacistov a extremistov a tým poškodzuje dobre meno štátu.

  • Rudolf Vlašic

   Ujco Galko, dajte pokoj s tými prosbami, šak sa len zosmiešňujete, to mi je doposr., ináč v mnohom súhlasím, ibaže oné flinty ste mali radšej rozdať slovači, ako takô, no šak viete.

 • Dalibor Kotacka

  Mily náš pán Galko, aká ste Vy len sladká rit !! Slušnostou a čestnostou sa idete pretrhnút.