EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / MOTORIZMUS / Monika Smolková: V budúcom roku bude musieť mať každé nové auto systém eCall
Monika Smolkova
Europoslankyňa Monika Smolková. PHOTO: © European Union- EP.

Monika Smolková: V budúcom roku bude musieť mať každé nové auto systém eCall

BRATISLAVA / Na európskych cestách zomrie pri dopravných nehodách ročne obrovské množstvo ľudí. Nové autá budú vybavené špeciálnym červeným SOS gombíkom, ktorý vám privolá pomoc aj v prípade, že to sami po nehode nedokážete.

Pri dopravných nehodách sa častokrát stáva, že posádka zostane po nehode v bezvedomí alebo nie je schopná si privolať pomoc. A práve služba E-call má v takýchto prípadoch pomôcť. Záchranný systém ECALL bude v “čiernej skrinke”, ktorá bude zabudovaná v každom aute, ktoré sa vyrobí od marca roku 2018. Skrinka sa bude nachádzať v prednej časti auta, ktoré je najmenej náchylné na poškodenie.

Červené SOS tlačidlo bude pri spätnom stredovom zrkadle. Tiesňové volania môžu byť aktivované manuálne pasažiermi alebo automaticky. “Krízovú situáciu auto vyhodnotí v podstate veľmi jednoducho aktiváciou airbagu. Druhá vec je spomalenie. Čiže v aute je nejaký senzor pohybu vnútri v aute a zistí, že to dané spomalenie je nadkritické, keď prichádza k nehode, zrážke alebo rýchlemu spomaleniu vtedy sa systém automaticky aktivuje a volá sanitku,” hovorí motoristický novinár Peter Mihálik.

V čiernej skrinke bude zabudovaný GPS modul, ktorý presne určí miesto a polohu, kde sa s vozidlom nachádzate. Okrem toho v nej bude aj GSM modul, ktorý sa priamo spojí s operačným strediskom záchranných zložiek, bez ohľadu na to, akého máte mobilného operátora. Automobilky sa už postupne na takúto zmenu pripravujú. “Toto opatrenie je schválené už dva roky, ale s tým cieľom, že automobilky majú čas na prípravu a do konca marca 2018 musí mať každé nové auto zavedený tento systém,” povedal europoslanec Ivan Štefanec.

Viac..  Škripek je za BIO deti

Európsky parlament rozhodol, že tento záchranný SOS systém bude pre všetkých vodičov v Európskej únií bezplatný. Systém E-call sa stretol aj s určitým odporom, hlavne pre ochrane osobných údajov a sledovaniu pohybu vozidiel, no nakoniec sa europoslanci dohodli. “Ale nakoniec sme poslaneckým návrhom v legislatívnom texte posilnili klauzulu, ktorá by mala zabrániť sledovaniu vozidiel vybavených systém E-call pokiaľ nedôjde k nehode,” povedala europoslankyňa Monika Smolková.

Je to výborná vec, než si my vytiahneme telefón, že máme nejakú nehodu a zavoláme, to ubehnú sekundy. Sami vieme, že život a otázka života a smrti to sú naozaj sekundy. Tu stlačíme naozaj tlačidlo a sme spojení promptne,” chváli systém Mihálik.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Smolkova

Monika Smolková: Juncker nemá právo kritizovať štáty V4

Predseda Komisie Jean-Claude Juncker za škandalózne považuje skutočnosť, že niektoré krajiny absolútne odmietajú prijať migrantov …