Sylvie GUILLAUME
Sylvie Guillaume, jedna z hlavných parlamentných vyjednávačov. PHOTO: © European Union- EP.

Európsky register transparentnosti: Europarlament chce väčšiu otvorenosť

Európske inštitúcie sa chystajú diskutovať o tom, ako aktualizovať európsky register transparentnosti – zoznam akreditovaných lobistov, ktorí majú do nich vstup. 

Európsky parlament, Komisia a Rada EÚ by mali už čoskoro začať rokovania o nových, prehľadnejších pravidlách pre tých, ktorí chcú na európskej úrovni reprezentovať svoje záujmy.

Parlament a Komisia spravujú od roku 2011 spoločný verejný register lobistov – tzv. Register transparentnosti. Vznikol spojením ich dovtedajších osobitných zoznamov, ten parlamentný existoval od roku 1995. Rada tu mala od roku 2014 úlohu pozorovateľa, po novom by sa mala na ňom plne podieľať aj ona.

Kto hovorí s európskymi politikmi

Register transparentnosti slúži na to, aby tí, ktorí chcú obhajovať svoje záujmy pred európskymi inštitúciami, dali verejne najavo svoje zámery a predstavili svoje pole pôsobnosti. Registrácia je v súčasnosti dobrovoľná. Povinne sa vyžaduje len v niektorých prípadoch – registrovať sa napríklad musíte vtedy, ak chcete vystúpiť počas verejného vypočutia vo výboroch Parlamentu.

Počas uplynulých rokov sa doňho registrovalo čoraz viac organizácií, dnes je ich viac ako 11 tisíc a pracuje pre ne viac ako 80 tisíc ľudí. Ide o rozlične veľké mimovládne organizácie, obchodné združenia, firmy, odbory alebo poradenské služby, ktoré zastupujú širokú škálu záujmov. Takmer pätina z nich má hlavné sídlo v Belgicku.

Viac..  Ukrajina sa nestane členom Únie, kým budú na jej území ruské jednotky

Parlament chce väčšiu otvorenosť

Parlament vo svojom rokovacom mandáte zdôrazňuje, že počas vyjednávaní s Komisiou a Radou sa bude usilovať o zlepšenie zodpovednosti európskych inštitúcií. Poslanci chcú, aby bolo rozhodovanie na úrovni EÚ transparentné a otvorené.

„Počas budúcich rokovaní chceme presadiť parlamentnú politiku otvorenosti,“ vysvetlila postoj poslancov Sylvie Guillaume(S&D, FR), ktorá bude jednou z hlavných parlamentných vyjednávačov.

„Európsky parlament bol v debate o otvorenosti vždy lídrom. Teraz nadišiel čas, aby všetky inštitúcie EÚ ukázali, že sú v tejto otázke jednotné,“ dodáva ďalšia hlavná vyjednávačka Danuta Hübner (EPP, PL).

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Nové povinnosti pre firmy, ktoré pôsobia v krajinách EÚ. Na čo sa pripraviť, a ktorých spoločností sa novo prijatá smernica dotkne

Nové povinnosti pre firmy, ktoré pôsobia v krajinách EÚ. Na čo sa pripraviť, a ktorých …

Consent choices