EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKONOMIKA / Ivan Štefanec: Európsky rozpočet by po roku 2020 nemal klesať
Stefanec
Europoslanec Ivan Štefanec. PHOTO: Kancelária IŠ.

Ivan Štefanec: Európsky rozpočet by po roku 2020 nemal klesať

Podľa europoslanca a vedúceho slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivana Štefanca (KDH) je dôležité, aby bola politika kohézie zachovaná aj po roku 2020. Reaguje tak na návrhy Európskej komisie, ktorá chce vo Viacročnom finančnom rámci na roky 2020-2027 vykonať viaceré škrty.

„Odchodom Veľkej Británie z Európskej únie prídeme o takmer 13 miliárd eur ročne. Európska komisia navrhuje niekoľko modelov, ako sa s týmto výpadkom vysporiadať, od škrtov v politike kohézie, po zvýšenie príspevkov členských štátov, či zavedenie nových daní. Eurofondy sú dôležitým nástrojom, ktorý nielen pomáha menej rozvinutým štátom a regiónom, ale utužuje aj európsky projekt ako taký. Treba si uvedomiť, že len na Slovensku tvoria európske peniaze až 80% verejných investícii. Radšej, ako tieto prostriedky škrtať, by sme sa mali vybrať cestou zvýšenia príspevkov členských štátov a zníženia zbytočných výdavkov, napríklad na poľnohospodárstvo, či nezmyselné sťahovanie sa Európskeho parlamentu z Bruselu do Štrasburgu a nazad.“

Európsky rozpočet je vždy plusový a podporuje dosiahnutie spoločných cieľov, ako je znižovanie regionálnych rozdielov, vzdelanosť mladých ľudí, či rozvoj digitalizácie.  Zachovanie eurofondov je, podľa Štefanca v záujme všetkých novších členských štátov.

Viac..  Jednotný európsky trh oslavuje tento rok svoje 25. výročie

„Bol by som rád, keby sa v tejto otázke spojili sily V4 a ďalších štátov a to ako na úrovni Európskeho parlamentu, tak aj Európskej rady, pretože je to v našom životnom záujme. Budem pozorne sledovať, aké aktivity a kroky podnikne v ochrane našich záujmov slovenská vláda.“

O dac

Odporúčame pozrieť

kulturne dedicstvo

EÚ vyhlásila rok 2018 za Európsky rok kultúrneho dedičstva

Európska únia chce takto poukázať na rôznorodosť, spoločné dejiny a pestrosť kultúr, na ktorých stojí …

 • Každý rozpočet je vlastne spojená nádoba príjmov a výdavkov. Brexitom sa zníži príjmová časť o 13 miliárd euro. Ak chceme rozpočet plusový, alebo vyrovnaný, tak podľa zákonitosti diania v spojených nádobách buď nahradíme výpadok alebo znížime výdaje.

  Európska komisia pristupuje k uvedenému problému tak ako vždy – cestou najmenšieho odporu. Kohéznu politiku zoškrtáme, čistí platitelia do tejto politiky budú spokojní – nič sa nezmení, nebudú musieť prispievať vyššou sumou. Dopad to bude mať negatívny na poberateľov financií z uvedenej politiky. Komisia bude určite spokojná s týmto riešením. Dopad bude hlavne na štáty ktoré nechcú primať utečencov a emigrantov. Skrátenie týchto financií im bolo už dávno oznámené a oni ba to nereagovali.

  Zvýšenie príspevkov členských štátov je podľa môjho názoru dosť nepravdepodobné – hlavnú časť by znovu zaplatili aj čistí platitelia. Porušiť dlho ročné, zabehnuté dotácie by bolo politickým rizikom.

  Zostáva najčastejšie používaný model ” lepenia dier v rozpočte ” zvýšenie daní. Ak sa zvýšenie vykoná na nepriamych daniach, tak si to všimne len málo ľudí v Európskej únii.

  Je zaujímavé, že jeden logický spôsob sanácie príjmovej časti rozpočtu EÚ a rozpočtov členských štátov je : zlepšiť výber cla a daní podľa súčasnosti platných právnych noriem.
  Ak by sa “povolilo” zlepšiť prácu vyše 120 tisíc colných úradníkov, niekoľko stotisíc daňových úradníkov – nenašlo by sa chýbajúcich 13 miliárd ?

  Z verejne dostupných údajov Eurostatu, Európskeho dvora audítorov, som vytvoril analýzu ktorá je zameraná na dovoz tovaru z tretích štátov do EÚ. Ročne unikne z rozpočtov EÚ a členských štátov suma presahujúca 499 miliárd euro. Táto suma je poskladaná z úniku na cle, DPH, spotrebných daniach, dani z príjmu právnických osôb. Zasahuje to všetky štyri piliere tvorby Vlastných finančných zdrojov, príjmov EÚ. Akých 13 miliárd chýba v rozpočte ??

  Európsky parlament, Európska rada, Európska komisia – dobre si všimnite, všetci majú v názve Európu. Potom určite ťahajú za jeden povraz a tiež jedným smerom ! Urobte si názor sám. V priloženom videu sú časti Vyšetrovacej správy vyšetrovacieho výboru PANA ktorý zriadil EP. Je to výbor na prešetrenie prania špinavých peňazí, daňových únikov, vyšetrovanie daňových rajov. Tých daňových rajov kde uvedených najmenej 499 miliárd pretečie a potom nám bude chýbať výpadok 13 miliárd.
  https://youtu.be/QT31iDWMJq8

  Ďalšie vysvetlenia a podrobnosti chýbajúcich financií uvádzam na blogu:
  https://miroslavjurco.blogspot.sk/