Valletta
Valletta, metropola Malty. PHOTO: © European Union.

Na Malte a v Holandsku to bude tento rok žiť kultúrou

Metropola Malty aj hlavné mesto holandskej provincie Frízsko majú veľmi bohatú históriu. Tento rok sa v oboch mestách bude konať mnoho kultúrnych podujatí. 

Valletta

Vo Vallette je v rámci konania európskeho hlavného mesta kultúry naplánovaných viac ako 140 projektov a 400 podujatí. Niektoré z nich budú mesto skrášľovať i naďalej – jedným z takýchto projektov je Valletta Design Cluster, v rámci ktorého by mali starý bitúnok prerobiť na komunitné centrum. Jednými z hlavných podujatí bude aj prestavenie The Valletta Pageant of the Seas, ktoré sa bude konať v hlavnom prístave, Maltský medzinárodný džezový festival alebo Biela noc, počas ktorej budú viaceré múzeá otvorené zdarma.

Poslanec za EPP a bývalý maltský minister turizmu a kultúry Francis Zammit Dimech je veľmi hrdý, že jeho mesto bolo vybrané za európske hlavné mesto kultúry. „Valetta pre mňa predstavuje veľkú časť európskeho dedičstva, identity a histórie,“ hovorí.

Viac..  Michal Šimečka: Iba deväť percent párov rovnakého pohlavia sa nebojí držať na verejnosti za ruky

Leeuwarden

Hlavným mottom Leeuwardenu bude „otvorená komunita.“ Práve okolo tohoto konceptu sa budú odvíjať rozličné projekty, ktorých bude v hlavnom meste provincie Frízsko viac ako 800. Pozrieť si  budete môcť výstavu miestneho rodáka Mauritsa Cornelisa Eschera, preteky lodí alebo divadelnú hru, v ktorej si zahrá aj viac ako sto frízskych koní.

Z Frízska pochádza poslanec za ALDE Jan Huitema, ktorý sa aktívne podieľa aj na behu rodinnej mliečnej farmy. „Frízsko je a zostane mojím domovom. Som hrdý na miestnu krajinu, vodu a pracujúcich a podnikavých ľudí,“ hovorí. Je veľmi rád, že počas obdobia, keď bude jeho mesto hlavným mestom kultúry, sa tieto elementy spoja a zmenší sa priepasť medzi mestom a vidiekom. „A Európa objaví našu pohostinnosť,“ dodáva.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

koncert, kultura

Uvoľňujú sa koncerty pod holým nebom, na svojich prvých návštevníkov sa pripravujú aj amfiteátre

PREŠOV / Po uvoľnení opatrení sa na Slovensku chystajú aj prvé koncerty pod holým nebom. Ožíva …