brexit
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Brexit: Najťažšia časť rokovaní ešte len príde

Poslanci Európskeho parlamentu ocenili dosiahnutý pokrok v rokovaniach o brexite, zdôraznili však, že vyjednávačov najťažšia časť rozhovorov ešte len čaká. 

Poslanci v pondelkovej rozprave s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom a šéfom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom o záveroch decembrového samitu lídrov EÚ varovali britskú vládu, aby nepovažovala prípadnú dohodu o prechodných opatreniach za istú. Zdôraznili tiež potrebu formalizovať dohodu o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie v čo najkratšom čase.

Zákonodarcovia EÚ vyzvali britskú vládu, aby namiesto oslavy niektorých ňou komunikovaných priorít – ako napríklad farby nových pasov, ktorú si Londýn mohol vždy zvoliť slobodne – jasne načrtla svoju víziu budúcich vzťahov Spojeného kráľovstva s Úniou. Niektorí poslanci jej tiež pripomenuli, že akýkoľvek vzťah krajiny po vystúpení z EÚ nebude pre ňu nikdy tak prínosný, ako samotné členstvo v Únii.

Rokovania medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom budú náročné, nakoľko všetky zainteresované strany sa budú snažiť dosiahnuť čo najlepšie riešenie pre svojich občanov, uviedla časť zákonodarcov. Parlamentný koordinátor pre brexit Guy Verhofstadt v tejto súvislosti podčiarkol potrebu získania garancií pre občanov EÚ, ktorí budú chcieť v budúcnosti zotrvať v Spojenom kráľovstve. Nový pobytový status, ktorý navrhla britská vláda, by nemal nadobudnúť účinnosť pred koncom prechodného obdobia, dodal.

Viac..  Európska komisia zaregistruje dve nové iniciatívy občanov

Poslanci privítali konkrétne kroky smerom k posilneniu spolupráce členských štátov EÚ v oblasti obrany. Zdôraznili tiež nutnosť reformy eurozóny a vyzvali na prijatie ďalších opatrení na úrovni EÚ v oblasti riešenia migračných výziev a boja proti nezamestnanosti mladých.

Reakcie slovenských poslancov

„Som rád, že rokovania o podmienkach vystúpenia Británie z EÚ pokročili. Je našou spoločnou úlohou vyrokovať a schváliť takú dohodu, ktorá ochráni práva našich občanov v Británii a pripraví podmienky pre ďalšiu bezproblémovú spoluprácu v oblastiach, ako je obchod, bezpečnosť, či slobodný pohyb dát,‟ uviedol poslanec Ivan Štefanec (EPP, SK).

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

peniaze

Pandémia koronavírusu zrazila svetovú ekonomiku, niektoré opatrenia len kúpili čas

EÚ/SLOVENSKO / Pandémia za necelý štvrťrok zásadným spôsobom zrazila svetovú ekonomiku. Slovensko zasiahli nielen domáce opatrenia, …