azyl, migranti
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Súdny dvor EÚ zakázal testy sexuálnej orientácie žiadateľov o azyl

BRUSEL – Psychologické testy nemôžu byť dôvodom na neprijatie azylantov utekajúcich z krajín, v ktorých je homosexualita ilegálna. Rozhodol o tom Európsky súdny dvor (ECJ).

Testy na určenie sexuálnej orientácie sú síce kontroverzné, pri posudzovaní niektorých žiadostí ich ale úrady uskutočňujú. Nové rozhodnutie Európskeho súdneho dvoru ich zakazuje a je záväzné pre všetkých 28 krajín únie.

Uznesenie súdu súvisí s prípadom muža z Nigérie, ktorý v apríli 2015 požiadal o azyl v Maďarsku. Podľa jeho slov zo svojej krajiny ušiel pre to, že je gejom a obával sa prenasledovania. Jeho žiadosť ale úrady zamietli po psychologických testoch, v ktorých sa jeho homosexualitu nepodarilo potvrdiť.

Súd v Segedíne sa proti rozhodnutiu ECJ nemá právo odvolať a bude musieť prehodnotiť žiadosť Nigérijčana ešte raz. Podľa európskeho súdu môžu byť “určité posudky expertov v niektorých prípadoch užitočné” dodal ale, že narúšajú súkromie osoby.

Viac..  EÚ: Najviac žien pracuje v administratíve, školstve či opatrovateľských službách

V roku 2013 Európsky súdny dvor rozhodol, že krajiny únie by mali poskytnúť azyl ľuďom, ktorí boli pre svoju sexuálnu orientáciu v domovskej krajine väznení. Homosexualita je ilegálna vo väčšine afrických krajín, na Blízkom východe či v Čečensku.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

utecenci, azyl

Europarlament a Rada sa dohodli na nových podmienkach pre žiadateľov o azyl

Vyjednávači Európskeho parlamentu (EP) a českého predsedníctva v Rade Európskej únie (EÚ) sa vo štvrtok …

Consent choices