automobily, eCall
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Testy na zvieratách a dokonca aj na ľuďoch. Nemecké automobilky sa neštítia ničoho


ALBUQUERQUE / Európskymi médiami otriasla správa, že nemecké automobilky testovali vplyv emisií na opiciach. Najnovšie sa ukázalo, že na výskum neboli použité len zvieratá, ale aj ľudia.

Informácie, ktoré boli nedávno zverejnené poukazovali na to, že E.U.G.T. (Európske výskumné združenie pre životné prostredie a zdravie v dopravnom sektore) uskutočňovalo testy na zvieratách. Výskumné združenie v roku 2007 spoločne založili nemecké automobilky Volkswagen, BMW a Daimler.

V pôvodných informáciách sa uvádzalo, že výskum bol prevádzaný na desiatich opiciach. Avšak najnovšie údaje odhalili, že predmetom testu boli aj ľudia. Automobilky sa údajne snažili dokázať ekologickosť naftových technológií, pričom umiestnili opice do vzduchotesných priestorov a nechali ich štyri hodiny dýchať splodiny z automobilu Volkswagen Beetle.

Nemecká vláda konanie spoločností odsúdila. Hovorkyňa vlády Steffen Seibert na tlačovej konferencii v Berlíne vyhlásila, že postupy spoločnosti nie sú v žiadnom prípade eticky zdôvodniteľné. Pochopenie pre podobné testy nemá ani ministerstvo dopravy a už vôbec nie ministerstvo životného prostredia.

Viac..  Európska komisia kvituje ciele členských štátov týkajúce sa sociálnejšej Európy do roku 2030

V správe o činnosti združenia z rokov 2012 až 2015 stojí, že E.U.G.T. „podporilo krátkodobú inhalačnú štúdiu oxidu dusičitého na zdravých ľuďoch“. Rôzne koncentrácie sa následne testovali na 25 účastníkoch výskumu, pričom ako uvádza ceskatelevize.cz nebola “preukázaná žiadna reakcia na vdýchnutý NO2.

Jedna zo spoločností, a to konkrétne Daimler, konanie odsúdila a oznámila, že prešetrí ako k udalostiam došlo.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

emisie

Program Fit for 55: Parlament chce ambicióznejší systém obchodovania s emisiami

Systém obchodovania s emisiami by sa mal podľa poslancov zreformovať a rozšíriť tak, aby stimuloval …