potraviny
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

V Poľsku už v nedeľu nenakúpite. Vláda chce postupne obmedziť predaj

VARŠAVA / Poľskí zákonodarcovia schválili zákon, ktorý postupne obmedzí predaj počas nedele. Nový zákon ovplyvní nie len zamestnancov ale aj štátne príjmy.

Veľké obchodné reťazce sa zrejme začnú búriť. Poľská konzervatívna vláda a odbory Solidarity presadili zákon, ktorý postupne obmedzí predaj cez víkendy. Avšak práve toto je časť týždňa, kedy zamestnanci najviac nakupujú a obchodné reťazce by tak mohli prísť o zisky.

Od 1. marca budú mať obchody povolené mať otvorené len dve nedele mesačne. Od roku 2020 by mal byť nedeľný predaj úplne zakázaný.

Súčasní stav kritizujú mnohí, ktorí tvrdia, že predavačky trávia v robote veľa hodín a nie sú ani dostatočne ohodnotené. Liberálna opozícia má podozrenie, že za novým zákon stojí katolícka cirkev, ktorá má v krajine stále veľkú moc.

Poľský prezident za novým zákonom vidí podporu rodiny a viac času na oddych.  Zároveň prezident požiadal veľké reťazce o pochopenie, pričom tvrdí, že rovnaké pravidlá fungujú aj v iných krajinách Európskej únie a Poľsko sa len snaží podľa idnes.cz “obnoviť normálnosť”.

Hoci zákon v sebe už teraz zahŕňa mnoho výnimiek, napríklad pre malé rodinné obchody, lekárne a kiosky, kritici stále tvrdia, že ho bude jednoduché obísť.

Viac..  Slovensko predložilo svoj plán obnovy a odolnosti, teraz o ňom musí rozhodnúť Rada

Jedným z najväčších problémov môže byť, že o prácu môže prísť 36-tisíc pracovníkov a pokles príjmu do štátneho rozpočtu by mohol dosiahnuť až sumu 1,8 miliardy.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Brusel si predvolal ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ osem predstaviteľov únie

Európska únia si predvolala ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ …