europsky parlament
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Európsky parlament bude hlasovať o zrušení striedania letného a zimného času

Európsky parlament bude vo štvrtok 8. februára hlasovať o návrhu uznesenia, ktoré požaduje zrušenie striedania letného a zimného času. Návrh pripomína, že podľa najnovších vedeckých štúdií striedanie času, ktoré sa vykonáva dvakrát za rok, nemá žiadne pozitívne účinky na ekonomiku. Naopak, posúvanie hodinových ručičiek škodí ľudskému zdraviu, poľnohospodárstvu, a spôsobuje viac dopravných nehôd.

„Už v roku 2015 sme vytvorili pracovnú skupinu poslancov, ktorá sa venuje tejto téme. Minulý rok sme zorganizovali aj odbornú konferenciu pre kolegov v Parlamente a pre zástupcov verejnosti. Záver bol jednoznačný: striedanie času je prežitok z minulosti, ktorý treba zrušiť,“ pripomenul predseda právneho výboru (JURI) Pavel Svoboda, ktorý vedie iniciatívu za zrušenie striedania letného a zimného času.

Podľa nedávneho výskumu 9 európskych univerzít zmena času spôsobuje zdravotné problémy u približne 20 % Európanov. Patria k nim predovšetkým únava, ospalosť a dezorientácia, poruchy trávenia, migrény a depresie, výnimočne aj infarkty. Neprirodzená zmena spánkového rytmu však môže pôsobiť aj ako spúšťač geneticky podmienených chorôb, ako sú obezita či cukrovka. Veľké ťažkosti zažívajú ľudia postihnutí autizmom.

Viac..  L. Ď. Nicholsonová vyzýva Borisa Kollára, aby sa ospravedlnil za papalášizmus. Ona to už spravila

„Odhady priamych a nepriamych nákladov len na zdravotné následky každoročnej zmeny času v členských štátoch EÚ sa vyšplhali až na 131 miliárd EUR. To je takmer toľko, ako ročný rozpočet na fungovanie európskych inštitúcií!“, zdôraznila slovenská europoslankyňa Anna Záborská, ktorá sa na pôde Európskeho parlamentu tejto téme dlhodobo venuje.

Ak poslanci budúci týždeň schvália predložený návrh uznesenia, zvýšia tým politický tlak na Európsku komisiu, aby navrhla novelu smernice, ktorá by zrušila striedanie času v celej EÚ.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Europsky parlament

Tento týždeň v Európskom parlamente: koronavírus, rozpočet, právny štát

Tento týždeň čakajú europoslancov schôdze výborov aj plenárne zasadanie. Venovať sa budú koronakríze, rozpočtu a …