Domov / EKO/ENVIRO / Slovensko prijalo zákon, ktorý by mal sprísniť kontrolu výrubu a predaja dreva z lesov
les
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Slovensko prijalo zákon, ktorý by mal sprísniť kontrolu výrubu a predaja dreva z lesov

BRATISLAVA / Na problém s nadmernými výrubmi stromov v slovenských lesoch, vrátane chránených území a národných parkov, upozorňujú celé roky nielen ochranári, ale aj európske inštitúcie. Slovensko vo štvrtok prijalo zákon, ktorý by mal sprísniť kontrolu výrubu a predaja dreva z lesov. Zostáva teda len dúfať, že sa bude v praxi aj dodržiavať.

“Je smutné, že až zdvihnutý prst EÚ, ktorý povedal, že dostaneme pokutu 110 miliónov eur prinútil našu vládu, aby si uvedomila, že kšefty s drevom by sme mali zamedziť,” hovorí poslanec Martin Fecko.

Napriek viacerým výčitkám sa aj opozícia rozhodla podporiť vládny návrh zákona. Vraví ale, že politici musia zmeniť svoj postoj a nesmú les vnímať iba ako zdroj zisku.

“Lesy nie sú bankou pre štátny rozpočet, sú poisťovňou pre budúcnosť krajiny a do poisťovne sa musí platiť,” myslí si lesník Ján Mičovský. “Dochádza k ničeniu posledných zvyškov pralesov, takisto aj horských lesov, kde hrozí vyhynutie vzácneho tetrova hlucháňa,” hovorí lesník, spoluorganizátor iniciatívy “my sme les” Karol Kaliský

Viac..  Audítori EÚ preveria ekodizajn a energetické štítky

“Každý jeden peň kontrolovateľný, lebo inak na jeden výkaz vyveziete desaťkrát ten kamión,” povedal poslanec Ján Budaj. “Prečo môže inšpekcia kontrolovať súkromné lesy, cirkevné lesy a to, čo sa rúbe v lesoch ministerstva obrany nie,” pýta sa poslanec Zsolt Simon.

Ministerka pôdohospodárstva ale poslancovi Simonovi na pôde parlamentu pripomenula, že kritika Európskej komisie prišla v čase, keď bol ministrom pôdohospodárstva práve on.

Aktivisti bojujúci za ochranu slovenských lesov kritizujú vládu a premiéra za to, že ignorujú hlas viac ako 65 tisíc občanov Slovenska.

“Sme ho žiadali o stretnutie a reagoval s tým, že má dôležitejšie povinnosti,” hovorí Kaliský. Ak by sa zákon naozaj dodržiaval, každý výrobok z dreva, vrátane nábytku, by mal mať akýsi rodný list a jeho pôvod by sa mal dať vystopovať ku konkrétnemu pňu v lese. “Skriňa by mala mať rodný list a prepravca musí uchovávať doklady po dobu niekoľkých rokov,” uviedla poslankyňa Anna Zemanová.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

autorske prava

EÚ modernizuje právne predpisy v oblasti autorského práva

EÚ mení svoj právny rámec pre autorské právo, aby vyhovoval súčasnému digitálnemu prostrediu. Rada prijala …