EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKO/ENVIRO / Slovensko prijalo zákon, ktorý by mal sprísniť kontrolu výrubu a predaja dreva z lesov
les
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Slovensko prijalo zákon, ktorý by mal sprísniť kontrolu výrubu a predaja dreva z lesov

BRATISLAVA / Na problém s nadmernými výrubmi stromov v slovenských lesoch, vrátane chránených území a národných parkov, upozorňujú celé roky nielen ochranári, ale aj európske inštitúcie. Slovensko vo štvrtok prijalo zákon, ktorý by mal sprísniť kontrolu výrubu a predaja dreva z lesov. Zostáva teda len dúfať, že sa bude v praxi aj dodržiavať.

“Je smutné, že až zdvihnutý prst EÚ, ktorý povedal, že dostaneme pokutu 110 miliónov eur prinútil našu vládu, aby si uvedomila, že kšefty s drevom by sme mali zamedziť,” hovorí poslanec Martin Fecko.

Napriek viacerým výčitkám sa aj opozícia rozhodla podporiť vládny návrh zákona. Vraví ale, že politici musia zmeniť svoj postoj a nesmú les vnímať iba ako zdroj zisku.

“Lesy nie sú bankou pre štátny rozpočet, sú poisťovňou pre budúcnosť krajiny a do poisťovne sa musí platiť,” myslí si lesník Ján Mičovský. “Dochádza k ničeniu posledných zvyškov pralesov, takisto aj horských lesov, kde hrozí vyhynutie vzácneho tetrova hlucháňa,” hovorí lesník, spoluorganizátor iniciatívy “my sme les” Karol Kaliský

Viac..  Monika Beňová: Násilie páchané na ženách nemôže byť tolerované

“Každý jeden peň kontrolovateľný, lebo inak na jeden výkaz vyveziete desaťkrát ten kamión,” povedal poslanec Ján Budaj. “Prečo môže inšpekcia kontrolovať súkromné lesy, cirkevné lesy a to, čo sa rúbe v lesoch ministerstva obrany nie,” pýta sa poslanec Zsolt Simon.

Ministerka pôdohospodárstva ale poslancovi Simonovi na pôde parlamentu pripomenula, že kritika Európskej komisie prišla v čase, keď bol ministrom pôdohospodárstva práve on.

Aktivisti bojujúci za ochranu slovenských lesov kritizujú vládu a premiéra za to, že ignorujú hlas viac ako 65 tisíc občanov Slovenska.

“Sme ho žiadali o stretnutie a reagoval s tým, že má dôležitejšie povinnosti,” hovorí Kaliský. Ak by sa zákon naozaj dodržiaval, každý výrobok z dreva, vrátane nábytku, by mal mať akýsi rodný list a jeho pôvod by sa mal dať vystopovať ku konkrétnemu pňu v lese. “Skriňa by mala mať rodný list a prepravca musí uchovávať doklady po dobu niekoľkých rokov,” uviedla poslankyňa Anna Zemanová.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

fico

Robert Fico: Kým budú rozpory medzi Istanbulským dohovorom a Ústavou SR, vláda nebude súhlasiť s jeho ratifikáciou

„Pokiaľ budú existovať legitímne a zjavné rozpory medzi ustanoveniami Istanbulského dohovoru a tým, čo hovorí Ústava SR, …

  • peter chromcik

    Neverím tomu , že sa u nás niečo zmení . Iba vtedy keď už budú všetky stromy vyrúbané.. Stačí sledovať tok peňazí , ktoré plynú z tejto zlodejskej ťažby . A tiež uvidíte kto za tým všetkým stojí.

  • Lubomir Kmotorka

    Určite sa to dá ošetriť tak, že každý vyrúbaný strom označíme číslom tak, aby sme to mohli skontrolovať aj po rokoch. Na dodací list tak isto, aj na guľatinu. Ak máme rastlinné fytopasy a každé vrece s osivom mám svoje originálne číslo, to isté môžete nariadiť v lese. Všetko sa dá pri dnešnej technike! A zakážte holoruby! Prebierková ťažba je oveľa, oveľa priaznivejšia pre pôdu, rastliny aj živočíchy!