EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKO/ENVIRO / Slovensko v novom výbore EP pre pesticídy zastúpi europoslanec Mikolášik
Mikolasik
Europoslanec Miroslav Mikolášik. PHOTO: Archív MM.

Slovensko v novom výbore EP pre pesticídy zastúpi europoslanec Mikolášik

Európska únia si viac posvieti na pesticídy. V reakcii na obavy z rizika používania herbicídu glyfosát zriadil Európsky parlament (EP) osobitný výbor na preskúmanie povoľovacieho postupu EÚ pre pesticídy. Členom výboru sa stal aj slovenský europoslanec Miroslav Mikolášik (EĽS/KDH). 

So zdravím sa nezahráva, ide o bezpečnosť Európanov. Musíme jasne a trasparentne prešetriť riziko glyfosátu a postup pri udeľovaní licencie. Kým sa spoľahlivo nevyvráti potenciálna hrozba, nemôže byť povolené jeho ďalšie používanie. Sme pripravení dôkladne to prešetriť,“ uviedol Mikolášik. Hoci podľa niektorých vedeckých štúdií môže mať glyfosát karcinogénne účinky, Európska komisia vlani v novembri predĺžila platnosť jeho licencie o ďalších päť rokov. Nový výbor má celú situáciu transparentne posúdiť.

Mikolášik, ktorý je lekárom, pri hlasovaní v októbri minulého roka podporil úplný zákaz herbicídov na báze glyfosátu do decembra 2022. „Môj postoj sa už vtedy odlišoval od pozície mojej politickej skupiny a Európskej komisie, ale ako lekár som nemohol hlasovať inak,“ zdôraznil europoslanec, ktorý je za širšie používanie prirodzených organických, prípadne inovačných recyklovateľných hnojív. Ako upozorňuje, veľa umelých hnojív v pôde dnes zaťažuje životné prostredie, preto potrebujeme rozumný mix priemyselných hnojív a biohnojív“.

Viac..  EÚ chce zabezpečiť lepšiu kvalitu pitnej vody pre všetkých Európanov

Novozriadený výbor po prvýkrát zasadne v marci a za deväť mesiacov vypracuje správu o faktických zisteniach a odporúčaniach v súvislosti s používaním glyfosátu. Následne o nej bude hlasovať EP. Správa má vychádzať z nezávislého zhodnotenia, či pri posudzovaní glyfosátu nedošlo ku konfliktu záujmov na rôznych úrovniach schvaľovania. Výbor sa pokúsi zistiť, či sa nadnárodná spoločnosť Monsanto, ktorá stojí za výrobou glyfosátu, pokúsila ovplyvniť nezávislý vedecký výskum, a teda aj legislatívu EÚ.

Výbor bude hodnotiť aj postupy pre zavádzanie všetkých pesticídov v EÚ, pričom skúmať sa má i použitá metodika a jej vedecká kvalita, nezávislosť postupu od výrobného odvetvia a transparentnosť rozhodovacieho procesu a jeho výsledkov. Posúdiť sa má aj úloha agentúr v rámci tohto procesu.

O dac

Odporúčame pozrieť

Mikolasik

Miroslav Mikolášik: Som za Čistú energiu, ale bez neúmerných bremien na členské štáty

Legislatívny balík, o ktorom vie každý mnoho a zároveň všetci len tušia jeho presné dopady. „Čistú energiu“, …

 • Lubomir Kmotorka

  Ešte tam zaraďte aj riziko hladu. Alebo riziko zvýšenia cien poľnohospodárskych komodít po zavedení zákazov. Ak sa pamätám, tak podpora EÚ pri spaľovaní poľnohospodárskej produkcie a výroby bio palív mala za následok enormné celosvetové zvýšenie základných poľnohospodárskych komodít ako pšenica, kukurica a tým ich nedostupnosť pre najchudobnejšie kúty sveta (najmä Afrika). Koľko ľudí zahynulo pre hlad a najmä podvýživu sa asi nedozvieme. Pamätajte pán Mikolášik na to, že hlad je najhorší a je to najväčší zabijak sveta.

  • Algoritmus

   Keď v Afrike nezomrú od hladu dvaja, zomrie od hladu polovica z ich šiestich detí. Niektoré z nich si ešte pred smrťou stihnú vychutnať aj ženskú obriezku, alebo si v prípade prežitia užívajú jej následky aj v dospelosti a prenesú túto krásnu tradíciu na ďalšiu generáciu. Účinným bojom proti ľudskému utrpeniu nie je výkrm nekontrolovane sa reprodukujúcich jedincov, ale antikoncepcia a vzdelávanie. Výkrmom necivilizovanej populácie len zvyšujeme počet trpiacich.

 • Lubomir Kmotorka

  Bol som v Nemecku u záhradníckej firmy, kde sa majiteľ rozhodol, že burinu bude likvidovať bez chémie. Dá sa to, ale sám povedal, že používa ničenie horúcou parou, má na to stroje. Robí to ale na výmere 2-3 hektárov a nie na výmere 2000 hektárov.