Facebook
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Facebook v Nemecku porušoval zákony na ochranu súkromia


BRATISLAVA / Sociálna sieť Facebook porušovala zákony o ochrane údajov, keď od užívateľov nezískala dostatočne informovaný súhlas. O prípade informovalo nemecké združenie na ochranu spotrebiteľov. Citovalo pritom rozhodnutie súdu v Berlíne, ktorý mal vyniesť verdikt už 16. januára.

Súhlas užívateľov s podmienkami využívania ich osobných údajov označil súd za čiastočne neplatný. Podľa portálu bbc.com Facebook vo svojich východiskových nastaveniach porušoval súkromie užívateľov, pričom mal ukrývať funkcie dôležité pre ochranu osobných údajov. Sociálna sieť napríklad od užívateľov nezískala informovaný súhlas so sledovaním ich polohy alebo zobrazovaním odkazov na užívateľské profily vo výsledkoch internetových vyhľadávačov. Súd ďalej označil za protizákonnú požiadavku, aby užívatelia firme poskytovali svoje skutočné mená.

Proti verdiktu v spore, ktorého začiatok siaha do roku 2015, sa Facebook plánuje odvolať. Firma ale verí, že zmenami v nastaveniach zabezpečí súlad so zákonom. Odvolať sa chce aj združenie VZBV, keďže súd neprijal časť jeho námietok. Facebook má napríklad zavádzať, keď svoje služby opisuje ako bezplatné, pričom podľa združenia za ne užívatelia fakticky platia zdieľaním svojich osobných údajov.

Viac..  Lucia Ďuriš Nicholsonová: Slovenské servery sú plné detskej pornografie. Európske inštitúcie začali konať

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

spotrebitel, online, internet

Eurostat: Viac ako dve tretiny ľudí vlani nakupovali cez internet

Približne 67 % občanov Európskej únie (EÚ) od 16 do 74 rokov vlani nakupovalo alebo …