Srbsko
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Srbi musia uznať Kosovo, aby mohli byť členmi Európskej únie

PRIŠTINA / Aby sa Srbsko mohlo pripojiť ku krajinám Európskej únie, musí prijať nezávislosť Kosova, vyhlásil to nemecký minister zahraničia Sigmar Gabriel na spoločnej tlačovej konferencii s kosovským premiérom Ramushom Haradinom.

“Ak chce Srbsko mieriť smerom k Európskej únii, primárnou podmienkou je budovanie právneho štátu a samozrejme prijatie nezávislosti Kosova,” uviedol Gabriel a dodal, že to isté povedal aj predstaviť Srbska v Belehrade.

Srbsko chce vstúpiť do Európskej únie do roku 2025, čo je podľa únie orientačný termín, kedy by mohla mať Európska únia viac ako 27 členov. Srbskí predstavitelia ale dúfajú, že uznanie Kosova nebude kľúčovou podmienkou pre členstvo. Srbský minister obrany Aleksander Vulin si myslí, že Belehrad a Priština by mali Kosovo rozdeliť.

Viac..  V4 volá po férovom rozdelení prostriedkov na obnovu po koronakríze

Kosovo vyhlásilo svoju nezávislosť pred desiatimi rokmi, takmer desaťročie po tom, čo NATO bombardovalo srbské sily, aby zastavilo zabíjanie a vyháňanie etnických Albáncov z tohto regiónu počas vojny v rokoch 1998 – 1999. Gabriel zdôraznil, že Nemecko sa bude snažiť, aby päť členských krajín únie, ktoré ešte Kosovo neuznali, a to Španielsko, Rumunsko, Cyprus, Grécko a Slovensko, tak urobili. 

Uznalo ho už 115 krajín, vrátane 23 z 28 členských štátov Európskej únie. Jeho členstvo v OSN bolo zablokované srbskými spojencami, teda Ruskom a Čínou.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

sud

Komisia podala návrh na začatie konania proti Slovensku pre slabú ochranu hlucháňa hôrneho

Európska komisia sa rozhodla podať na Súdny dvor EÚ návrh na začatie konania proti Slovensku za to, …