zemegula
PHOTO: redakcia/red.

Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 6. týždňa 2018

UDALOSŤOU TÝŽDŇA BOLA „PANIKA“ NA AKCIOVÝCH TRHOCH

NEMECKO: Finálna hodnota nemeckého indexu PMI [index nákupných manažérov] v službách za január prekonala prvotný odhad o 0,3 bodu a dosiahla 57,3 bodov. To sa prejavilo aj na raste PMI indexu kompozitného, ktorý si prilepšil o 0,2 bodu na 59 bodov.

“Za Nemecko boli zverejnené aj priemyselné objednávky. Tie v závere vlaňajška vzrástli medziročne tempom 7,2 %, čo je síce spomalenie oproti novembrovému rastu [9,1 %], no podstatne rýchlejšie tempo rastu ako odhadovali trhy [3,1 %]. Priemyselná produkcia v krajine za december medziročne vzrástla o 6,5 %, čím prekonala novembrový rast na úrovni 5,5 %. Trhový konsenzus počítal ešte s výraznejším rastom produkcie v priemysle [6,8 %], no decembrový rast je i tak najvyšší od septembra 2011.

Nemecký export v závere vlaňajška medzimesačne vzrástol o 0,3 %, čo je výrazné spomalenie oproti novembrovému rastu 4,1 %, no trhy očakávali, že vývoz spomalí o percento. Dovoz do Nemecka v decembri oproti predošlému mesiacu [2,2 %] taktiež spomalil dynamiku rastu na 1,4 %, no trhový konsenzus počítal s poklesom -0,7 %,” uviedol analytický tím Poštovej banky.

EUROZÓNA: Podobne ako v Nemecku, aj v menovom bloku januárové finálne čísla PMI indexov tromfli prvé odhady. Index PMI v službách vzrástol o 0,4 bodu a dosiahol 58 bodov, a kompozitný PMI index o 0,2 bodu na 58,8 bodov, čo je najvyššia úroveň od júna 2006. Optimizmus z týchto čísel však vzápätí pokazili ďalšie dáta z eurozóny. Dôvera investorov podľa prieskumu Sentix vo februári klesla o – 1 bod na 31,9 bodu, pričom trhy očakávali mierny nárast v porovnaní s januárovou hodnotou. Aj napriek poklesu stále ide o vysoké číslo. Maloobchodné tržby v závere vlaňajška v eurozóne síce výraznejšie spomalili svoje tempo rastu [1,9 %] po novembrovom raste o 3,9 %, no bolo to v zhode s trhovým konsenzom.

Minulý týždeň uzrela svetlo sveta nová, pozitívna prognóza Európskej komisie [EK]. Podľa jej nových odhadov vzrástla ekonomika eurozóny aj celej únie vlani o 2,4 %, čo je najrýchlejší rast za posledných 10 rokov. EK zvýšila aj svoje očakávania pre roky ďalšie 2 roky. V roku 2018 by ekonomika menového bloku aj EÚ mala posilniť o 2,3 % [predtým počítala komisia s rastom o 2,1 %] a v roku 2019 o 2,0 % [predchádzajúci odhad bol 1,9 %].

USA: Aj spoza druhého brehu Atlantiku prišli finálne výsledky US indexov nákupných manažérov. V januári aj index PMI v službách a kompozitný PMI index boli v súlade s prvotným odhadom, no v porovnaní s decembrom klesli. Priaznivo sa však vyvíjal v úvode roka americký index ISM v službách, ktorý vzrástol takmer o 4 body na rekordných 59,9 bodov. Trhové odhady počítali s rastom, no podstatne miernejším.

SVET: Obchodovanie na akciových trhoch v úvode uplynulého týždňa pripomínalo doslova paniku a svetové akciové indexy sa pretekali v poklesoch. Dow Jones si včera odpísal -4,6 % a S&P stratil -4,1 %, čo prestavuje ich najhlbšie denné prepady za vyše 6 rokov. Strácali nielen americké, ale aj európske a japonské akciové trhy. Európske akciové indexy Stoxx600 aj EuroStoxx50, nemecký DAX aj francúzsky CAC40 sa taktiež kúpali v červenom mori a japonský Nikkei stratil viac než -2,5 %. Ťažko povedať, čím bola táto panika vyvolaná. Jedna vec je, že akcie sa už dlhú dobu nachádzali na svojich rekordných hodnotách a indexy prepisovali jedno maximum za druhým, takže zákonite muselo niekedy dôjsť k určitej korekcii. Medzi investormi na akciových trhoch teraz prevážili obavy zo silnejúcich inflačných tlakov a potreby výraznejšieho či rýchlejšieho zvyšovania úrokových sadzieb v USA aj v globálnej ekonomike. Tieto obavy ešte podporili skôr zverejnené priaznivé výsledky z US trhu práce a výrazný mzdový rast v Spojených štátoch.

Viac..  Španielsko plánuje vytvoriť turistické cesty medzi Kanárskymi a Baleárskymi ostrovmi. Cieľom je podporiť cestovný ruch

Utorkové obchodovanie na akciových trhoch sa už nieslo v pokojnejšom duchu a pondelková „panika“ sa nezopakovala. Americké akcie ukončili obchodovanie s výraznými ziskami. Európske akcie ešte zatvárali v stratách, čo bola reakcia na pondelkový prepad amerického trhu.

V stredu bola situácia na akciových trhoch taktiež pokojná a pomaly ustupovali aj obavy z agresívnejšieho zvyšovania sadzieb Fed-om. Dopomohli k tomu „upokojujúce“ komentáre predstaviteľov americkej centrálnej banky, ktoré jasne naznačili, že k prudkému zvyšovaniu sadzieb nedôjde. James Bullard vyhlásil, že treba počkať na rýchlejší hospodársky rast, a preto nízke sadzby by mali pretrvávať dlhšiu dobu. Podľa Roberta Kaplana sú korekcie na trhoch zdravé a odbúravanie podpory menovej politiky by malo byť postupné a vyvážené. William Dudley vo svojom prejave zhodnotil, že trhy fungujú dobre a že pokles cien akcií nie je taký veľký a pre Fed nepredstavuje veľkú udalosť.

Vo štvrtok sa však akciový trh opäť ocitol v červených číslach. Zopakoval sa tak pondelkový scenár, kedy došlo k výraznému prepadu akciových indexov. Európske akcie si už od začiatku obchodovania navyšovali straty a akciový index menového bloku EuroStoxx50 si odpísal viac ako -2,2 % a nemecký DAX viac ako -2,6 %. Americké akciové indexy si odpísali ešte viac. US akciový index DJIA si zaknihoval stratu až -4,15 % a NASDAQ stratil -3,9 %. Dôvodom opätovného výplachu na akciových trhoch boli prevládajúce obavy z agresívnejšieho zvyšovania úrokových sadzieb centrálnych bánk v USA aj v Európe. V piatok už americké akciové indexy zmierňovali straty a dosiahli zisky takmer 1,5 %. Európske akcie ešte dobiehali vývoj na amerických trhoch a závere týždňa strácali, napríklad akciový index menového bloku EuroStoxx50 si odpísal -1,5 %.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Merkel

Nemecko si pripomína 30. výročie zjednotenia. Čaputová poslala blahoprajný list Steinmeierovi

Nemecko si dnes pripomína 30. výročie zjednotenia krajiny. Tento dôležitý historický míľnik však obyvatelia Nemecka …