Vybor EP
Schôdza Výboru EP. PHOTO: © European Union- EP.

PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť bude najmä dane a testy na zvieratách

Poslanci sa budú tento týždeň zaoberať zdaňovaním firiem, zákazom testovania kozmetiky na zvieratách a viacerými otázkami ohľadne elektrickej energie. 

Poslanci z hospodárskeho výboru sa budú v stredu venovať otázke vytvorenia jednotného súboru pravidiel ohľadne firemných daní. Druhý dočasný parlamentný výbor pre dane (TAXE II) už v roku 2016 žiadal, aby Európska komisia prišla s legislatívnych návrhom o tzv. spoločnom konsolidovanom základe dane z príjmov právnických osôb (Common Consolidated Corporate Tax Base (CCCTB).

Priemyselný výbor bude v ten istý deň hlasovať o štyroch návrhoch, ktoré sú súčasťou legislatívneho balíka o čistej energii pre všetkých. Navrhované pravidlá majú za cieľ uľahčiť život tým ľuďom, ktorí si chcú elektriny vyrábať a skladovať sami. Taktiež by mali zlepšiť spoluprácu členských krajín v prípade výpadkov dodávok energie.

V EÚ je síce testovanie kozmetiky na zvieratách zakázané, no stále sa vykonáva v 80% krajín po celom svete. Výbor pre životné prostredie hlasuje v utorok o uznesení, ktoré žiada celosvetový zákaz týchto praktík.

Členovia rozpočtového výboru budú v stredu a štvrtok rokovať a hlasovať o stanovisku k návrhu dlhodobého rozpočtu EÚ po roku 2020. Viacročný finančný rámec je aj na agende neformálneho zasadnutia štátnych lídrov EÚ, ktoré sa bude konať tento piatok.

Viac..  Europoslanec Jurzyca: Slovensku sa z hľadiska kvantity dlhodobo nedarí využívať európske prostriedky

V pondelok sa utorok sa koná Európsky parlamentný týždeň. Europoslanci sa počas neho stretnú s národnými poslancami. Diskutovať sa bude o hospodárskom riadení EÚ, európskom semestri, daňovej politike a bankovej únii.

Výbor pre občianske slobody organizuje v utorok verejné vypočutie o Schengenskom priestore vo svetle migračnej krízy, jeho fungovaní, rozšírení o Chorvátsko a problémoch, ktorých zatiaľ čelia Rumuni a Bulhari.

Vo štvrtok usporadúva EP konferenciu so starostami z celej EÚ (Covenant of Mayors). Predstavitelia miestnych samospráv budú počas nej s poslancami hovoriť o lokálnych stratégiách na boj proti klimatickým zmenám.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Klub 500 ostro protestuje proti návrhu ministerstva práce na zrušenie maximálneho vymeriavacieho základu pre výpočet sociálneho poistenia

Klub 500 je sklamaný, že napriek plánom na znižovanie daňovo-odvodového zaťaženia deklarovaným v programovom vyhlásení …