mladi ludia
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Poľsko: Cirkev chce znemožniť mladým pitie alkoholu

VARŠAVA / Poľská katolícka cirkev prišla s plánom, ktorý má obmedziť dostupnosť alkoholu pre mladých ľudí, ktorí podľa duchovných príliš často podliehajú liehovým nápojom. Biskupi navrhujú, aby bol alkohol dostupný namiesto od osemnásť až od dvadsaťjeden rokov a predával sa na menej miestach než v súčasnosti, informujú poľské médiá.

Poľská biskupská konferencia prišla s dokumentom označeným ako Národný program triezvosti. “Študenti vysokých škôl sú podľa poľských aj zahraničných výskumov skupinou so zvýšeným rizikom vzniku problémov spojených s alkoholom,” píše podľa webu Gazeta.pl v dokumente. Cirkev, ktorá má so súčasnou konzervatívnou vládou veľmi dobré vzťahy, navrhuje zvýšiť po vzore Spojených štátov amerických hranicu pre predaj tvrdého alkoholu na 21 rokov.

Ďalším z krokov má byť zvýšenie ceny liehovín a obmedzenie počtu miest, kde ich bude možné kúpiť. “Zvlášť nebezpečné je povolenie predaja alkoholu na čerpacích staniciach,” označil duchovný typ prevádzok, v ktorých by podľa nich nemali byť liehoviny dostupné.

Viac..  Poliaci spoznali termín konania prezidentských volieb, ich favoritom je súčasný prezident Andrzej Duda

Podľa údajov poľských úradov konzumujú obyvatelia bezmála 40 miliónového Poľska v posledných rokoch okolo desať litrov čistého alkoholu na osobu ročne. Napríklad v Českej republike, ktorá patrí v spotrebe liehovín medzi najaktívnejšie krajiny, je to okolo dvanásť litrov. Podľa biskupov má pätnásť percent Poliakov problémy s nadmernou konzumáciou alkoholu a u mnohých z nich vznikajú tieto návyky už v mladom veku. 

Cieľom programu, ktorým by sa podľa biskupov mala zaoberať vláda, je: “Trvalá zmena poľskej kultúry, aby nebola spojovaná s alkoholizmom, ale so striezvosťou.”

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

koronavirus

Poľsko uvoľní väčšinu obmedzení proti koronavírusu na verejnosti

Poľsko začne v sobotu s ďalším uvoľňovaním obmedzení na verejnosti, ktoré zaviedlo proti šíreniu nového …