utecenci lybia
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Príspevok na ochranu hraníc v Líbyi čaká na prerokovanie vládou

Slovensko dá ďalších takmer deväť miliónov eur na riešenie migračnej krízy v Afrike. Príspevok avizovali lídri Visegrádskej štvorky (V4), Talianska a Európskej komisie na decembrovom summite. Materiál čaká po pripomienkovaní na prerokovanie vládou. Slovensko, Česko, Maďarsko a Poľsko prispejú na ochranu hraníc v Líbyi sumou 35 miliónov eur, čo vychádza na 8 750 000 eur na jednu krajinu.

Ako sa ďalej uvádza v materiáli, maďarské predsedníctvo vo V4 navrhlo, aby sa peniaze použili na financovanie projektu Zvereneckého fondu „Integrované riadenie hraníc“ (IBM). Tento projekt vykonáva talianske ministerstvo vnútra. „Realizácia projektu prebieha na severe (pobrežie) a na juhu Líbye, pričom operačné centrá, ktoré sa budujú ako súčasť prvej fázy projektu, sa budú nachádzať v Tripolise.

Súčasťou projektu je obnova hliadkových lodí či tréningy bezpečnostných zložiek v Líbyi na ochranu hraníc. Zdroje by mali zároveň slúžiť na vybudovanie líbyjského Maritime rescue and coordination centre (monitorovanie, vyhľadávanie a záchrana – SAR),“ približuje projekt vládny dokument. Tento projekt je v súlade s pozíciou SR, ktorá podporuje posilňovanie hraníc s cieľom riadenia migračných tokov, uvádza sa v materiáli, ktorý predložili ministerstvá zahraničných vecí a vnútra.

Pre Slovensko ani pre V4 nejde o prvý príspevok do Núdzového zvereneckého fondu Európskej únie pre stabilitu a riešenie príčin nelegálnej migrácie a vysídlených osôb v Afrike. Tento fond vznikol v roku 2015 na summite o migrácii vo Vallette. Jeho úlohou je riešiť základné príčiny nestability, núteného vysídľovania a nelegálnej migrácie, ako aj prispieť k lepšiemu riadeniu migrácie.

Viac..  Počet vyhlásených bankrotov firiem v EÚ stúpol najvyššie od roku 2015

Zverenecký fond zriadili do 31. decembra 2020. Na začiatku Slovensko schválilo príspevok 500-tisíc do fondu, ktorý neskôr zvýšilo o 100-tisíc eur. Pilotným projektom financovaným z prostriedkov zvereneckého fondu v objeme dvoch miliónov eur je spoločný projekt krajín V4 v Keni. Slovensko je v rámci tohto projektu vedúcim členským štátom a implementátorom projektu. Zároveň poskytlo zvereneckému fondu mimoriadny príspevok milión eur do severoafrického okna (Líbya). Z tohto príspevku už 500-tisíc išlo na ochranu hraníc v Líbyi, preto rovnaká suma príspevku z 8,75 milióna eur pôjde do regiónu Sahelu.

Líbya v súčasnosti predstavuje hlavnú tranzitnú krajinu Centrálnej stredomorskej trasy. Ďalší vývoj bude aj preto značne závisieť od pokroku v rámci politickej stabilizácie Líbye. Podľa údajov Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) sa v nej nachádza približne 621 706 migrantov a 180 937 vnútorne vysídlených osôb, ktoré sa môžu následne snažiť dostať do EÚ. V roku 2017 prešlo touto trasou do Talianska takmer 120-tisíc osôb, v roku 2016 to bolo 181-tisíc a rok predtým 154-tisíc.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

nevedalova

Katarína Roth Neveďalová: Svoje prvé vystúpenie v pléne som venovala Slovensku. VIDEO

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Zdieľaj …

Consent choices