klima
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Dopady klimatických zmien začína pociťovať čoraz viac európskych miest

Vo štvrtok do Európskeho parlamentu v Bruseli zavítajú primátori a starostovia z celej EÚ na konvent, počas ktorého sa bude hovoriť, ako ich mestá a obce bojujú proti zmenám klímy.

Vo štvrtok sa v Európskom parlamente zídu stovky starostov a predstaviteľov miestnych samospráv, ktoré sú členmi tzv. Dohovoru primátorov o starostov o klíme a energetike. Ide o európsku iniciatíva, ktorá spája viac ako 7700 miest a obcí v Európe i mimo nej s cieľom redukovať emisie CO2 a zvyšovať odolnosť voči klimatickým zmenám. Tento rok uplynulo už desať rokov od jej založenia. Počas štvrtkového stretnutia bude reč o tom, ako sa mestá, obce a iné územné celky snažia chrániť životné prostredie, čo robia pre zvýšenie energetickej účinnosti budov, dopravy alebo verejného osvetlenia, ako sa adaptujú na klimatické zmeny a ako by mohli svoje úsilie ešte zvýšiť.

Viac ako 70% Európanov žije v mestách a mestských oblastiach. Práve tu sa spotrebuje takmer 80% všetkej energie a vypustí približne toľko isto oxidu uhličitého.

Mestá začínajú čoraz viac pociťovať dopady klimatických zmien, ako sú napríklad letné horúčavy, extrémne dažde alebo záplavy.

Obce a mestá, ktoré sú členmi tohoto dohovoru, sa zaviazali implementovať miestne klimatické akčné plány, ktoré by mali napomôcť dosiahnuť hlavný cieľ EÚ – znížiť emisie skleníkových plynov o 20% do roku 2020 a o 40% do roku 2030 (v porovnaní s rokom 1990).

Viac..  V boji proti klimatickej kríze pomôžu Slovensku nové eurofondy aj 459 miliónov eur

Okrem predsedu EP Antonia Tajaniho počas podujatia vystúpi aj eurokomisár pre energetickú úniu Maroš Šefčovič, komisár pre ochranu klímy a energetiku Miguel Arias Cañete, komisár pre výskum, vedu a inovácie Carlos Moedas a šéf Európskeho výboru regiónov Karl-Heinz Lambertz.

Ako chce EÚ znížiť emisie skleníkových plynov

Pri podpise Parížskej klimatickej dohody sa EÚ zaviazala, že do roku 2030 zníži emisie skleníkových plynov o najmenej 40% v porovnaní s rokom 1990. Svoj ambiciózny cieľ chce dosiahnuť prostredníctvom týchto troch nástrojov:

  • reforma trhu obchodovania s emisiami, ktorý sa vzťahuje na emisie z priemyslu,
  • nariadenie o spoločnom úsilí, ktoré sa vzťahuje na sektory okrem priemyslu, ako je napríklad doprava, poľnohospodárstvo, budovy a spracovanie odpadu,
  • nariadenie o využívaní pôdy, zmenách využívania pôdy a lesnom hospodárstve (tzv. LULUCF), ktoré má členské štáty motivovať k tomu, aby vysádzali nové lesy alebo sa lepšie starali o tie existujúce.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

požiar les KEX

Správa Komisie o lesných požiaroch: klimatická zmena je z roka na rok viditeľnejšia

Spoločné výskumné centrum Komisie (JRC) v piatok predstavilo 21. vydanie svojej výročnej správy o lesných …