EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Za nelegálne prekročenie hranice rok za mrežami. Migračný zákon čakajú novinky
utecenci, migranti
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Za nelegálne prekročenie hranice rok za mrežami. Migračný zákon čakajú novinky

BUDAPEŠŤ/PARÍŽ / Za nelegálne prekročenie francúzskych hraníc bude po novom hroziť až 1 rok za mrežami. Tamojší prezident Emanuel Macron sa rozhodol sprísniť zákony týkajúce sa utečencov. Noviniek je hneď niekoľko.

Lehota zadržania migrantov sa má zdvojnásobiť na 90 dní, má sa skrátiť lehota pre podanie žiadosti o azyl a vysoké pokuty, či rok za mrežami majú byť novým postihom za nelegálne prekročenie francúzskych hraníc. Tieto novinky navrhuje francúzska vláda v rámci sprísnenia imigračných zákonov. Otázne je, ako na predkladané zmeny zareagujú v parlamente – mnohí predpokladajú, že chystané zmeny môžu Macronovu väčšinu rozdeliť.

Kým vláda nový krok hodnotí pozitívne, nadácie a neziskovky tvrdia, že ide o snahu obmedziť práva utečencov. Vlani vo Francúzsku zaznamenali rekord v počte žiadateľov o azyl, číslo prekročilo hranicu 100 000.

Viac..  Slovensko poskytne útočisko 250 utečencom. Budú u nás maximálne pol roka

Aj Maďarsko pritvrdilo

Omnoho väčšej kritike čelí návrh zákona, ktorý rezonuje nielen Maďarskom. Vláda Viktora Orbána predložila normu zvanú Stop Sorosovi, ktorej cieľom je obmedzenie migrácie. Zákon, v prípade schválenia, by umožnil regulovať, či dokonca zakázať činnosť mimovládnych organizácií a jedincov podporujúcich migráciu.

Predloženú normu kritizuje nielen OSN, ale aj vyše 200 európskych organizácií na obranu ľudských práv. Hlasovanie o balíku 3 zákonov sa očakáva po voľbách, ktoré budú v Maďarsku 8.apríla.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

pocitac

Francúzsko nepoľaví, kým nepresadí digitálnu daň. Zameraná je na internetové giganty

PARÍŽ / Francúzsko si nedopraje odpočinok, kým sa neschváli jeho plán na zavedenie digitálnej dane v …