zamestnanci
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Firmám chýbajú pracovníci. Ponúkané platy lákajú cudzincov

PRAHA / V Českej republike a na Slovensku klesá počet nezamestnaných. Mnohé firmy sa momentálne musia popasovať s nedostatkom zamestnancov na určitých pozíciách. Pracovnú silu sa snažia nájsť v zahraničí.

Česká republika rovnako ako Slovensko trpí nedostatkom zamestnancov v niektorých oblastiach. Firmy preto zaujali dve stratégie. Na jednej strane lákajú nových zamestnancov na vyššie finančné odmeny, aby obsadili pozície ako vodič autobusu, električiek alebo kamiónov. V priemere sa mzda pohybuje okolo 950 eur, ale pražský dopravný podnik podľa portálu novinky.cz údajne ponúka až 1300 eur v hrubom. Mzdy vodičov takto stúpli v priemere o 20 percent. Na druhej strane, ak zamestnávatelia nechcú platy dvíhať, odhodlajú sa mnohokrát získať pracovnú silu zo zahraničia.

Mieru evidovanej nezamestnanosti pod 5 percent minulý mesiac dosiahlo 37 okresov na Slovensku. V Čechách má nezamestnanosť rovnako klesajúcu tendenciu “Pri pohľade na úrady práce je vidieť, že sme nikdy v histórii nemali toľko neobsadených miest. Firmám momentálne chýba viac ako 230 tisíc pracovníkov,” povedal hlavní ekonóm Patria Finance, Jan Bureš. Avšak evidencia nezamestnanosti v sebe nezahŕňa ľudí, ktorí sa na úrade nezaregistrujú, pretože neveria, že by si prostredníctvom úradu mohli naozaj nájsť prácu.

Viac..  Univerzitná nemocnica Bratislava môže čerpať eurofondy v hodnote až 18,5 mil. eur

S mzdami rovnako stúpajú aj náklady na živobytie, čo môže ľudí nútiť k vyšším požiadavkám na mzdy. Česká republika čelí rovnakej kritike ako Slovensko aj v oblasti cestovania za prácou. Ekonom ČSOB Petr Dufek predpokladá, že lepšie pracovné podmienky, by ľudí prilákali, aby za prácou dochádzali alebo sa úplne za ňou presťahovali.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Najpozitívnejší vplyv na rozvoj Slovenska mali podľa Slovákov vstup do EÚ a NATO a prijatie eura

Najpozitívnejší vplyv na rozvoj samostatného Slovenska mali podľa Slovákov vstup do Európskej únie (EÚ) a …

Consent choices