zamestnanci
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Firmám chýbajú pracovníci. Ponúkané platy lákajú cudzincov


PRAHA / V Českej republike a na Slovensku klesá počet nezamestnaných. Mnohé firmy sa momentálne musia popasovať s nedostatkom zamestnancov na určitých pozíciách. Pracovnú silu sa snažia nájsť v zahraničí.

Česká republika rovnako ako Slovensko trpí nedostatkom zamestnancov v niektorých oblastiach. Firmy preto zaujali dve stratégie. Na jednej strane lákajú nových zamestnancov na vyššie finančné odmeny, aby obsadili pozície ako vodič autobusu, električiek alebo kamiónov. V priemere sa mzda pohybuje okolo 950 eur, ale pražský dopravný podnik podľa portálu novinky.cz údajne ponúka až 1300 eur v hrubom. Mzdy vodičov takto stúpli v priemere o 20 percent. Na druhej strane, ak zamestnávatelia nechcú platy dvíhať, odhodlajú sa mnohokrát získať pracovnú silu zo zahraničia.

Mieru evidovanej nezamestnanosti pod 5 percent minulý mesiac dosiahlo 37 okresov na Slovensku. V Čechách má nezamestnanosť rovnako klesajúcu tendenciu “Pri pohľade na úrady práce je vidieť, že sme nikdy v histórii nemali toľko neobsadených miest. Firmám momentálne chýba viac ako 230 tisíc pracovníkov,” povedal hlavní ekonóm Patria Finance, Jan Bureš. Avšak evidencia nezamestnanosti v sebe nezahŕňa ľudí, ktorí sa na úrade nezaregistrujú, pretože neveria, že by si prostredníctvom úradu mohli naozaj nájsť prácu.

Viac..  Nezamestnanosť v Európskej únii sa v apríli medzimesačne nezmenila

S mzdami rovnako stúpajú aj náklady na živobytie, čo môže ľudí nútiť k vyšším požiadavkám na mzdy. Česká republika čelí rovnakej kritike ako Slovensko aj v oblasti cestovania za prácou. Ekonom ČSOB Petr Dufek predpokladá, že lepšie pracovné podmienky, by ľudí prilákali, aby za prácou dochádzali alebo sa úplne za ňou presťahovali.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

EÚ prostredníctvom Európskej rady pre inovácie podporí ukrajinské startupy 20 miliónmi EUR

Európska komisia odštartovala ambicióznu akciu v hodnote 20 miliónov EUR na podporu ukrajinského inovačného spoločenstva. …