zemegula
PHOTO: redakcia/red.

Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 8. týždňa 2018

ECB SA BOJÍ SILNÉHO EURA

EUROZÓNA: Uplynulý týždeň bola zverejnená zápisnica z posledného zasadnutia ECB, z ktorého vyplynulo, že časť centrálnych bankárov uvažuje o zmene rétoriky a o skoršom ukončení programu kvantitatívneho uvoľňovania. Aj keď v konečnom zúčtovaní sa všetci centrálni bankári zhodli, že zatiaľ by boli tieto kroky predčasné. Zo zápisnice taktiež vyplynulo, že ECB sa bojí silného eura. V poslednej prognóze totiž odhadovala kurz na úrovni 1,17 EURUSD, aktuálne sa však pohybuje v pásme 1,23 – 1,25 EURUSD. A to robí ECB vrásky na čele kvôli snahe zvýšiť infláciu smerom k cieleným 2 %, pričom silnejšie euro jej nehrá do karát, keďže brzdí inflačné tlaky.

“Index ZEW mapujúci očakávania ekonomického vývoja v eurozóne oslabil, keď vo februári dosiahol úroveň 29,3 bodu [v januári bol na 31,8 bodu]. Zhoršila sa aj spotrebiteľská dôvera v menovom bloku, ktorá vo februári klesla na 0,1 bodu, pričom v januári predstavovala úroveň 1,4 bodu.

PMI index [index nákupných manažérov] vo výrobe sa vo februári znížil o -1,1 bodu na 58,5 bodu, a v službách o niečo výraznejšie [o -1,3 bodu na 56,7 bodu]. Kompozitný index si tak pohoršil o -1,3 bodu na 57,5 bodu. Napriek tomuto čiastočnému utlmeniu sa ale ekonomická aktivita v eurozóne podľa PMI indexov nachádza na svojich 10 ročných maximách,” uviedol analytický tím Poštovej banky.

Spotrebiteľské ceny v menovom bloku v úvode roka vzrástli medziročne o 1,3 %, to znamená, že inflácia mierne spomalila tempo rastu z decembrovej úrovne 1,4 %. V januári v porovnaní s decembrom došlo v eurozóne k poklesu spotrebiteľských cien o -0,9 %.

NEMECKO: Zaujímavým údajom z nemeckej ekonomiky bol index ekonomickej dôvery z dielne inštitútu ZEW. Index ZEW poukazujúci na terajšiu ekonomickú situáciu vo februári oslabil na úroveň 92,3 bodu z januárovej hodnoty 95,2 bodu. Zároveň nenaplnil ani trhové očakávania, ktoré síce počítali s poklesom hodnoty indexu, ale miernejším než ku akému nakoniec došlo. Index vyjadrujúci očakávaný vývoj v ekonomike taktiež klesol, a to na 17,8 bodu z januárových 20,4 bodu. Investori na trhoch ale počítali vo februári s ešte výraznejším poklesom. Hodnoty oboch indexov ZEW napriek februárovému zhoršeniu ale stále signalizujú pozitívny vývoj nemeckého hospodárstva.

Viac..  EK rozširuje vyšetrovanie nemeckých plánov na predčasné odstavenie elektrární na hnedé uhlie

Index podnikateľskej dôvery zostavovaný inštitútom IFO v Nemecku dosiahol vo februári úroveň 115,4 bodu, čo predstavuje zhoršeniu oproti januárovej hodnote 117,6 bodu. Index nenaplnil ani očakávania trhu, ktoré síce počítali s poklesom, ale miernejším [na úroveň 117,0 bodu] než ku akému nakoniec došlo. Podindex vyjadrujúci hodnotenie súčasnej situácie v nemeckej ekonomike klesol vo februári na 126,3 bodu z januárovej úrovne 127,8 bodu. A podindex mapujúci očakávania budúceho vývoja sa taktiež znížil z januárových 108,3 bodu na februárových 105,4 bodu. Napriek februárovému zhoršeniu podnikateľskej nálady sa hodnota indexu IFO stále nachádza na vysokej úrovni a signalizuje rast nemeckej ekonomiky.

USA: Zápis z januárového zasadnutia amerického Fed-u ukázal, že centrálni bankári sú odhodlaní pokračovať v zvyšovaní sadzieb. Zo zápisnice vyplynulo, že Fed je optimistickejší čo sa týka vývoja ekonomiky a trhu práce a má tiež väčšiu dôveru v rast inflácie. Inflácia ale stále zostáva tým faktorom, nad ktorým visí otáznik. Predstavitelia Fed-u však očakávajú, že v strednodobom horizonte sa inflácia bude zvyšovať smerom k 2 %-nému cieľu.

Na rozdiel od európskych výsledkov PMI indexov sa tieto indexy za druhým brehom Atlantiku vyvíjali pozitívne. Index vo výrobe vzrástol o 0,4 bodu, no výraznejšie si prilepšil index v službách, a to o 2,6 bodu, a v konečnom dôsledku si prilepšil aj kompozitný index o 2,1 bodu.

Januárový predaj existujúcich domov spomalil svoje tempo z decembrových -2,8 % na -3,2 %. Trhy naopak počítali s miernym rastom.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

auta

Nemecku sa nepáči kompromis EK v súvislosti so zákazom áut so spaľovacími motormi

Nemecká vláda sa vyhráža, že bude pokračovať v blokovaní „zelenej legislatívy“ Európskej únie, ak Európska …

Consent choices