europsky parlament
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Na Slovensko cestuje kvôli vražde Jána Kuciaka špeciálna delegácia z Európskeho parlamentu


Ad hoc delegácia šiestich poslancov odcestuje v stredu večer na dvojdňovú prieskumnú pracovnú cestu na Slovensko. Dôvodom je vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. 

Delegácia EP bude pozostávať zo šiestich poslancov z nasledujúcich politických skupín:

  • Ingeborg GRÄSSLE (EPP, DE), spolupredsedníčka delegácie
  • Claude MORAES (S&D, UK), spolupredseda delegácie
  • Ryszard CZARNECKI (ECR, PL)
  • Sophia in’t VELD (ALDE, NL)
  • Benedek JÁVOR (Zelení/EFA, HU)
  • Marco VALLI (EFDD, IT)

Poslanci sa stretnú z mimovládnymi organizáciami zaoberajúcimi sa bojom proti korupcii, s novinármi, predstaviteľmi vlády a štátu, zástupcami orgánov činných v trestnom konaní a predstaviteľmi Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Navštívia aj obec Veľká Mača, kde si uctia pamiatku Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Po jednotlivých stretnutiach sa v piatok v priestoroch Informačnej kancelárie EP v Bratislave uskutoční tlačová konferencia spolupredsedov delegácie.

Po návrate zo Slovenska poslanci spíšu správu, ktorá bude predložená Konferencii predsedov (predseda EP a lídri politických skupín) a následne zverejnená.

Viac..  Hojsík a Wiezik: Europarlament mal posunúť ochranu klímy dopredu a pomôcť, nestalo sa tak

Súvislosti

Rozhodnutie vyslať ad hoc delegáciu na prieskumnú pracovnú cestu na Slovensko bolo Konferenciou predsedov prijaté dňa 1. marca. Program cesty a zloženie delegácie Konferencia predsedov schválila 7. marca.

Vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ako aj ochrana novinárov v Európe, budú na budúci týždeň, počas zasadnutia Európskeho parlamentu v Štrasburgu, predmetom samostatnej plenárnej rozpravy.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

EÚ prostredníctvom Európskej rady pre inovácie podporí ukrajinské startupy 20 miliónmi EUR

Európska komisia odštartovala ambicióznu akciu v hodnote 20 miliónov EUR na podporu ukrajinského inovačného spoločenstva. …