europsky parlament
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Na Slovensko cestuje kvôli vražde Jána Kuciaka špeciálna delegácia z Európskeho parlamentu

Ad hoc delegácia šiestich poslancov odcestuje v stredu večer na dvojdňovú prieskumnú pracovnú cestu na Slovensko. Dôvodom je vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. 

Delegácia EP bude pozostávať zo šiestich poslancov z nasledujúcich politických skupín:

  • Ingeborg GRÄSSLE (EPP, DE), spolupredsedníčka delegácie
  • Claude MORAES (S&D, UK), spolupredseda delegácie
  • Ryszard CZARNECKI (ECR, PL)
  • Sophia in’t VELD (ALDE, NL)
  • Benedek JÁVOR (Zelení/EFA, HU)
  • Marco VALLI (EFDD, IT)

Poslanci sa stretnú z mimovládnymi organizáciami zaoberajúcimi sa bojom proti korupcii, s novinármi, predstaviteľmi vlády a štátu, zástupcami orgánov činných v trestnom konaní a predstaviteľmi Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Navštívia aj obec Veľká Mača, kde si uctia pamiatku Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Po jednotlivých stretnutiach sa v piatok v priestoroch Informačnej kancelárie EP v Bratislave uskutoční tlačová konferencia spolupredsedov delegácie.

Po návrate zo Slovenska poslanci spíšu správu, ktorá bude predložená Konferencii predsedov (predseda EP a lídri politických skupín) a následne zverejnená.

Viac..  Vyslanci členských štátov únie prerokujú brexitovú dohodu, očakáva sa jednomyseľná podpora

Súvislosti

Rozhodnutie vyslať ad hoc delegáciu na prieskumnú pracovnú cestu na Slovensko bolo Konferenciou predsedov prijaté dňa 1. marca. Program cesty a zloženie delegácie Konferencia predsedov schválila 7. marca.

Vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ako aj ochrana novinárov v Európe, budú na budúci týždeň, počas zasadnutia Európskeho parlamentu v Štrasburgu, predmetom samostatnej plenárnej rozpravy.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

europsky parlament

Europoslanci vyzvali na prepustenie zatknutého ruského opozičného politika Alexeja Navaľného

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) ostro odsúdili zatknutie ruského opozičného politika a protikorupčného aktivistu Alexeja Navaľného …