Benova
Europoslankyňa Monika Beňová. PHOTO: © European Union- EP.

Monika Beňová: Novinári a politici sa nemusia mať radi, mali by sa ale rešpektovať


Plénum Európskeho parlamentu sa v nadväznosti na prípad vraždy slovenského novinára a jeho snúbenice bude dnes zaoberať otázkou potreby posilnenia ochrany novinárov v Európe.

Aktuálnosť témy súvisí tak s brutálnou vraždou, ktorej svedkami sme sa na Slovensku stali, ako aj so skúsenosťou s vraždou maltskej novinárky z októbra minulého roka. „Aj novinári v európskych krajinách môžu byť bohužiaľ vystavovaní viacerým rizikám a obmedzeniam. To je samozrejme v rozpore so základnými hodnotami demokracie, ktorá bez kritickej žurnalistiky nemôže existovať. Zároveň platí, že novinári a politici sa nemusia mať radi, ale mali by sa vždy vzájomne rešpektovať,“ zdôraznila poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Beňová.

Štáty musia vedieť spoľahlivo garantovať, že médiá venujúce sa podozreniam z korupcie a zneužívania moci budú mať slobodu pri zverejňovaní výsledkov svojej práce. Novinári by nemali mať strach, ktorákoľvek členská krajina Európskej únie im musí vedieť spoľahlivo zaistiť bezpečnosť pre výkon ich povolania,“ uviedla europoslankyňa.

Rokovanie Európskeho parlamentu nadväzuje na závery minulotýždňovej osobitnej kontrolnej misie, ktorá sa uskutočnila na Slovensku. Vyplynulo z nej, že aj európske inštitúcie využijú všetky svoje právomoci, aby pri zachovaní nezávislosti vyšetrovania, podporili dolapenie a následné spravodlivé potrestanie páchateľov tohto ohavného činu,“ uzavrela Monika Beňová.

Viac..  I. Štefanec: Chorvátsko prejde na euro. Malo by sa pri prechode inšpirovať Slovenskom

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

30. cena Lorenza Nataliho za žurnalistiku: vyhlásili víťazov

Komisárka pre medzinárodné partnerstvá Jutta Urpilainenová na ceremónii, ktorá sa konala pri príležitosti Európskych rozvojových dní …