mikolasik4
Miroslav Mikolášik, europoslanec /EĽS/. PHOTO: archív MM

Lieková agentúra v EP: Nemôžu čakať, že budeme ticho, volá Mikolášik

Štrasburg, 15. marec 2018 Rozhodnutie o pridelení nového sídla Európskej agentúry pre lieky (EMA) Holandsku má dôležitú dohru v Európskom parlamente (EP). Postaral sa o ňu slovenský europoslanec Miroslav Mikolášik (EĽS/KDH), ktorý k správe o EMA inicioval pozmeňovací návrh s jasnou kritikou. Návrh získal jednoznačnú podporu vrátane najväčších politických skupín EP.

Európsky parlament vyjadruje poľutovanie nad rozhodnutím Rady, ktoré vedie k prehlbovaniu geografickej nevyváženosti,“ uvádza sa v správe, „keďže iba 9 z 37 decentralizovaných agentúr EÚ sídli v nových členských štátoch, čo je v rozpore so závermi Európskej rady č. 5381/04 a 11018/1/08“. Podľa nich pri výbere sídla európskej agentúry majú dostať prednosť práve nové členské krajiny.

Takéto kontroverzné správanie a rozhodnutie Rady je pre nás neakceptovateľné a nikto nemôže čakať, že budeme ticho. Staré členské štáty si medzi sebou rozdelili až dve agentúry v rozpore s platnou dohodou a nové členské štáty považujú za malé deti, ktoré možno ľahko obísť, skonštatoval Mikolášik. Hoci z pozície EP nie je možné docieliť zvrat rozhodnutia, schválenie jasnej kritickej formulácie v správe znamená precedentný hlas nových členských štátov, ktorý pre každý ďalší prípad v budúcnosti výrazne silnie. Pre pozmeňovací návrh získal Mikolášik jednoznačnú podporu už vo výbore, čo následne potvrdilo aj hlasovanie v pléne EP.

Viac..  Komisia zaregistruje iniciatívu občanov „Môj hlas, moja voľba: za bezpečnú a dostupnú interrupciu"

Europoslanci v správe o EMA zároveň vyzvali aj k zmene rozhodovacích právomocí. Pri otázke rozdeľovania sídel európskych agentúr musí mať rozhodovaciu právomoc opäť Európsky parlament, ktorý je priamym zástupcom občanov v Európe,“ uzavrel Mikolášik.

V súboji o presídlenie Európskej agentúry pre lieky (EMA) po odchode Veľkej Británie z EÚ zvíťazil Amsterdam. V novembri minulého roka o tom rozhodli ministri členských krajín EÚ. Hlasovanie však sprevádzalo napätie, keď z hry o sídlo staré členské krajiny vyradili Slovensko, hoci spĺňalo všetky požiadavky a bolo vážnym kandidátom na víťazstvo. Slovenská diplomacia sa na protest rozhodla zriecť hlasovania v záverečnom kole. Amsterdam v ňom pre chýbajúci hlas členskej krajiny porazil Miláno žrebom. Agentúra sa do Holandska presunie z Londýna po brexite v marci 2019.

O red

Odporúčame pozrieť

Európska agentúra pre lieky: Koronavírus je stále hrozbou

Ochorenie COVID-19 zostáva hrozbou, aj keď už nepredstavuje celosvetový stav núdze. Uviedla to v utorok …

Consent choices