Domov / BEZPEČNOSTNÁ POLITIKA / V priebehu celého roka 2017 sa potvrdilo znižovanie prílevu neregulárnych migrantov
migranti
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

V priebehu celého roka 2017 sa potvrdilo znižovanie prílevu neregulárnych migrantov

Pred pripravovaným marcovým zasadnutím Európskej rady Komisia predkladá správu o pokroku, ktorý sa dosiahol pri realizácii európskej migračnej agendy a vytyčuje ďalšie kľúčové opatrenia, ktoré je potrebné ešte prijať, a to aj v súlade s politickým plánom Komisie z decembra 2017, ktorého cieľom je dosiahnuť komplexnú dohodu o migrácii do júna 2018.

V priebehu celého roka 2017 sa potvrdilo znižovanie prílevu neregulárnych migrantov, pričom tento trend pretrvával aj v prvých mesiacoch roku 2018: V roku 2017 neoprávnene prekročilo hranicu 205 000 osôb, čo znamená, že počet príchodov do EÚ sa v porovnaní s rokom pred krízou znížil o 28 %. Tlak na vnútroštátne migračné systémy sa síce znížil, zostal však naďalej vysoký, keďže v roku 2017 bolo podaných 685 000 žiadostí o azyl.

Kontinuálne sa pracuje na záchrane ľudských životov, riešení základných príčin neregulárnej migrácie, ochrane vonkajších hraníc Európy či na ďalšom prehlbovaní spolupráce s medzinárodnými partnermi. Celková situácia však zostáva nestabilná, a preto je v záujme zabezpečenia nepretržitej a účinnej reakcie na výzvy, ktoré migrácia prináša, potrebné, aby členské štáty a EÚ spoločne vynaložili ďalšie úsilie a aby najmä vyčlenili dodatočné finančné zdroje.

Prvý podpredseda Komisie Frans Timmermans v tejto súvislosti uviedol: Dnešná správa informuje o pokroku, ktorý sa podarilo dosiahnuť od minulého novembra. Tento pokrok je výsledkom nášho pevného spoločného odhodlania pristupovať k riadeniu migrácie komplexne. Pozitívne výsledku, ktoré sme dosiahli, musíme udržať a zároveň musíme usilovne pracovať na prijímaní ďalších opatrení, vrátane zhody v otázke reformy azylového systému. Niektoré z týchto opatrení sú mimoriadne naliehavé. To je aj prípad poskytnutia finančných príspevkov, ku ktorým sa členské štáty zaviazali. Riadenie migrácie zostáva pre našich občanov jednou z najvyšších priorít. Naplniť sa nám ju však podarí iba pomocou skutočne komplexného a spoločného prístupu.“

Vysoká predstaviteľka a podpredsedníčka Komisie Federica Mogheriniová vyhlásila: Naša stratégia riadenia migrácia v partnerstve s kľúčovými krajinami, organizáciami OSN a Africkou úniou prináša výsledky. Vďaka spoločnej osobitnej skupine AÚ, EÚ a OSN sme pomohli viac ako 15 000 osobám vrátiť sa domov a začať nový život a zároveň sme evakuovali vyše 1 300 utečencov z Líbye. Spolupráca a spoločná zodpovednosť sú základným predpokladom účinného riešenia tejto globálnej výzvy.“

Viac..  Európsky parlament podporil posilnenie Frontexu

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Dombrovskis, Katainen

Únia kapitálových trhov poskytne spotrebiteľom viac možností sporiť na svoju budúcnosť

Komisia uvítala, že Európsky parlament napokon schválil právne predpisy, ktorými sa položia základné kamene únie …