slovensko
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Rast slovenskej ekonomiky v závere roka potvrdený na úrovni 3,5 %


Na základe údajov Štatistického úradu SR [ŠÚ SR] vzrástla slovenská ekonomika v poslednom kvartáli vlaňajška medziročne o3,5 %. ŠÚ SR tak potvrdil svoj predchádzajúci rýchly odhad, ktorý bol na rovnakej úrovni. Medzikvartálne, teda 4.Q 2017 vs. 3.Q 2017, vzrástlo naše hospodárstvo o 0,9 %. Za celý rok 2017 dosiahol rast nášho HDP úroveň 3,4 %.

“Ťahúňom rastu nášho hospodárstva bol v závere vlaňajška čistý export, na čo poukazovali pozitívne výsledky zahraničného obchodu,” uvádza analytický tím Poštovej banky. V predchádzajúcich kvartáloch export neprispieval až tak výrazne k rastu ekonomiky ako v záverečnom štvrťroku, čo bolo spôsobené aj prípravou výroby nových modelov vautomobilkách. Výrazne sa pod rast nášho HDP podpísala silná spotreba našich domácností, čo naznačoval aj priaznivý vývoj maloobchodných tržieb. Napriek tomu ale predsa len domáca spotreba vo 4. štvrťroku mierne spomalila oproti predchádzajúcim kvartálom. Investičná aktivita vo 4. kvartáli minulého roka spomalila, čo bolo zapríčinené slabšími investíciami do infraštruktúry zo strany verejného sektora. Investície súkromných podnikov naďalej rástli.

MALOOBCHODNÉ TRŽBY RASTÚ AJ V ÚVODE NOVÉHO ROKA

Tržby našich maloobchodníkov pokračovali aj naďalej v raste, pričom tempo ich rastu sa opäť mierne spomalilo. Stále však platí, že Slováci majú chuť nakupovať a spotrebovávať, čo vytvára priaznivé predpoklady pre rast nášho HDP. Tržby našich maloobchodníkov v januári zaznamenali medziročný rast o 4,4 %. Vyplynulo to z údajov ŠÚ SR.

Viac..  Martin Hojsík: Vzájomný obchod s Ukrajinou treba obnoviť, pomôže aj bezcolný prístup

V úvode roka najvýraznejšie medziročne rástli tržby v stánkoch a na trhoch, ktoré zarobili až o cca 40 % viac ako vlani. Tržby v tejto oblasti pritom celý uplynulý rok medziročne klesali, čo vytvára bázu pre ich tohtoročný rast.

Podobne sa darilo aj obchodom s tovarom pre kultúru a rekreáciu [rast tržieb o 23 %] a špecializovaným predajniam s ostatným tovarom [o 21,4 %]. Dvojciferným tempom rástli aj tržby v obchodoch s tovarom pre domácnosť. Darilo sa aj ďalším oblastiam maloobchodu. Výraznejšie rástli tržby aj na čerpacích staniciach či v e- shopoch. K medziročnému poklesu tržieb došlo len v obchodoch so zariadeniami pre IKT a v supermarketoch a hypermarketoch.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Slovenský ekonomický rast dosiahol päťročné maximum, tvrdia ekonómovia

BRATISLAVA – Podľa rýchleho odhadu Štatistického úradu Slovenskej republiky vzrástla slovenská ekonomika v štvrtom kvartáli …