Danko
Predseda NRSR Andrej Danko. PHOTO: © European Union- EP.

Zavolať slovenského veľvyslanca z Ruska na Slovensko je podľa Danka maximálny možný krok

BRATISLAVA / Andrej Danko sa vyjadril k aktuálnej zahraničnopolitickej situácii. Stretol sa s predstaviteľmi oboch krajín, no podľa neho by sa táto udalosť nemala vťahovať do politiky a zdôraznil, že nestojí ani na jednej strane. Stredajší krok, kedy sa rezort diplomacie rozhodol povolať slovenského veľvyslanectva v Rusku na Slovensko, aby situáciu vysvetlil, považuje Danko za maximálny možný krok vzhľadom na to, akými informáciami disponujeme.

“Rozhodol som sa vyjadriť a dať najavo, že evidujem jasný problém medzi Veľkou Britániou a Ruskou federáciou. Jasne som deklaroval jasné rozhorčenie nad incidentom, ktorý sa stal. Jasne som deklaroval pozíciu Slovenska. Vždy sme žili v stave, kedy sa často rozhodovalo o nás bez nás, často nám bolo niečo prikazované. Požiadal som ale britského veľvyslanca, aby sprístupnili všetky informácie, ktoré budú deklarovať zodpovednosť Ruskej federácie. Takýmito informáciami zatiaľ nedisponujem,” uviedol Danko s tým, že svoje stretnutie zakončili vyjadrením, že nijaká forma prejavu Slovenska nie je vnímaná ako nepriateľský krok.

“Chcel by som, aby naši partneri v Únii ctili, že nie sme nesvojprávny štát a aby ctili, že žiadny predstaviteľ našej krajiny nemusí počúvať žiadneho iného predstaviteľa žiadnej inej krajiny. Nedisponujeme informáciami, ktoré by nás utvrdili v tom, že treba konať inak ako koná rezort diplomacie,” dodal Danko s tým, že sa stretol aj s predstaviteľom Ruskej federácie, ktorému v prvom rade vyjadril úprimnú sústrasť v súvislosti s požiarom, ktorý vypukol v ruskom nákupnom centre.

Viac..  Britské puby a reštaurácie budú môcť od pondelka obsluhovať hostí v exteriéri

“Moje skúsenosti v politike sú, že ak sa dvaja bijú a niekto malý sa do toho pridá, toho malého to zomelie. Slovensko nie je štát, ktorý by mal rozhodovať o tom, kto je vinný a kto nie. V konečnom dôsledku si musia Veľká Británia a Rusko sadnúť. Je tu šanca pre diplomaciu, aby sa neobnovila studená vojna. Je dôležité zachovať si chladnú hlavu a nepanikáriť. Každá vojna začala diplomatickou vojnou,” povedal Danko.

Slovensko podľa neho požiadalo o sprístupnenie ďalších údajov. “Verím, že sa táto situácia vyrieši a nikdy to nevyústi v studenú vojnu, lebo potom sme prehrali všetci,” dodal. Podľa Danka je tiež privolanie slovenského veľvyslanca z Ruska na Slovensko za účelom vysvetlenie situácie nad rámec toho, čo môžeme urobiť. “Vzhľadom na situáciu si myslím, že je to už nad rámec. Z môjho pohľadu si myslím, že je to maximálny možný krok. Myslím, že ľahko je vyvolať konflikt, no ťažko je to zmieriť,”  povedal.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Brusel si predvolal ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ osem predstaviteľov únie

Európska únia si predvolala ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ …