Národný konvent o EÚ v Aule Technickej univerzity Zvolen. Photo: MZVaEZ SR

Ivan Korčok: Nesedíme so zadkami prilepenými na stoličkách. Konvent je nadstavba práce rezortu zahraničia

Týmito slovami reagoval štátny tajomník MZVaEZ SR Ivan Korčok na otázku, prečo je potrebné hovoriť o členstve Slovenska v EÚ. Priznal, že si po prebudení hymnu Európskej únie nepúšťa, ale zároveň dodal, že pre SR žiadna iná lepšia alternatíva ako je členstvo v Únii neexistuje. Zdôraznil, že EÚ môžeme pokojne aj kritizovať, ale dôležité je o nej diskutovať.

Ďalšia zo série diskusií pod názvom #MYSMEEÚ sa v utorok 10. apríla uskutočnila v Aule Technickej univerzity vo Zvolene. Podujatie, na ktorom sa zúčastnilo približne 400 študentov stredných škôl a TU otvorili rektor univerzity Rudolf Kropil. Ten pripomenul, že „hospodársky rozvoj SR je možný len v pevnom bezpečnostnom rámci ako je členstvo v EÚ a v NATO“. Nasledoval príhovor štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivana Korčoka. „Naším národným záujmom je dostať z členstva v EÚ maximum,“ vyjadril sa. Podotkol, že financie získané z eurofondov sú peniazmi daňových poplatníkov Únie, tzv. „čistých prispievateľov“, preto by sme mali mať ako príjemcovia európskych dotácií určitú pokoru. Ako ďalej uviedol, diskusie so študentmi a verejnosťou po celom Slovensku o budúcnosti EÚ sú akousi nadstavbou práce rezortu diplomacie. „Nesedíme so zadkami prilepenými na stoličkách,“ uviedol s tým, že o našom členstve v EÚ má zmysel hovoriť so širokou verejnosťou.

Štátny tajomník diskutoval v rámci prvého panelu so študentmi Technickej univerzity vo Zvolene. Na otázku, čo pre nich znamená členstvo v európskom klube odpovedali nasledovne. „Pre mňa je EÚ garant mieru v Európe,“ vyjadril sa študent Michal Filípek. Pre Vladimíru Dekanovú zase Únia znamená najmä slobodu – cestovať, ale aj pracovať v krajinách EÚ. „Pred vstupom do EÚ som sa cítil maličký,“ podelil sa o svoje pocity študent Martin Haladěj.

Viac..  Krásne korzo na Malom Dunaji postavili vďaka dotáciám z Bruselu

Národný konvent na pôde Technickej univerzity vo Zvolene je už v poradí tretím zo série diskusií o EÚ. Rezort diplomacie odštartoval túto iniciatívu koncom februára na Bratislavskom hrade za účasti troch najvyšších ústavných činiteľov. Kým v Žiline dominovala diskusii o EÚ téma digitálneho trhu, komunikácií a dopravy, vo Zvolene organizátori vsadili na tému ekológie a obnoviteľných zdrojov v EÚ.

„Slovensko je regionálne veľmi členená krajina. Každý región má svoje špecifiká, preto témy vyberáme podľa zamerania danej uviverzity s využitím prednosti daného kraja. Vo Zvolene staviame na tradícii lesníctva, preto sme sa rozhodli venovať sa témam ako životné prostredie a témam s tým súvisiacimi. Stredoslovenský kraj je oplýva bohatstvom lesov,“ priblížil vedúci Oddelenia strategickej komunikácie MZVaEZ SR Miroslav Wlachovský.

„Ochrana životného prostredia je jednou z politík EÚ v súlade s princípmi udržateľného rozvoja. Študenti TU Zvolen sa počas štúdia pripravujú na svoju budúcu kariéru nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe, aby vedeli udržateľným spôsobom využívať prírodné bohatstvo a uchovali ho tak pre ďalšie generácie,“ vysvetlil Juraj Kubica z Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.

Ďalšia diskusia o postavení SR v EÚ bude 3. mája na Univerzite P. J. Šafárika v Prešove.

O Veronika Žilková

Veronika Žilková

Odporúčame pozrieť

Europoslanci chcú zabitie Chovanca dotiahnuť do europarlamentu. Podľa Korčoka ešte nevieme, či bude do vyšetrovacieho tímu zapojený aj slovenský expert

Podľa slov ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivana Korčoka ešte nevieme, či bude do …