kozmetika
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Pozor! Zdravotníctvo varuje pred nebezpečnými kozmetickými výrobkami


BRATISLAVA / ​ Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému RAPEX, tj. Rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky, kontrolné orgány v Holandsku a v Španielsku.

Hlásenie ÚVZ SR sa týka troch kozmetických výrobkov, ktoré sú na trhu v Európskej únii a mohli by byť aj na pultoch na Slovensku.

Prvým výrobkom je Shadow and Highlight kit – make up značky Claire’s. Ide o neznámu výrobnú dodávku. Krajina pôvodu je taktiež neznáma, dovozcom je Claire’s Store, Inc., 3 S.W. 129th Avenue, Pembroke Pines, FL 33027, United States. Ide o práškový make-up, 8 rôznych farieb v škatuľke, viď obrázky. Vo výrobku boli zistené vlákna azbestu. 

Druhým výrobkom je Claire’s Compact powder – púder značky Claire’s. Ide o neznámu výrobnú dávku. Krajina pôvodu je Čína a dovozcom je Claire’s Store, Inc., 3 S.W. 129th Avenue, Pembroke Pines, FL 33027, United States. Ide o 10 g, púder v kruhovej škatuľke s priemerom 10 cm, v priehľadnom vrecku, viď obrázky.

Vo vyššie uvedených výrobkoch boli zistené vlákna azbestu, čo je v rozpore s prílohu č. 2, tj. zoznam látok, ktoré nesmú byť zložkami kozmetických výrobkov, položka č. 762, nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kozmetických výrobkoch v znení neskorších predpisov. Výrobky nie sú bezpečné, pretože predstavujú riziko vzniku rakoviny. Výrobky boli určené aj na trh Slovenskej republiky.

Viac..  Europarlament schválil striktnejšie pravidlá napĺňania zásobníkov plynu pred zimou

Posledný hlásený výrobok je +B.O Emulsión hidratante – zvlhčujúca emulzia značky +B.O. Výrobná dávka: CN. 154186.4, čiarový kód: 8427734003763, krajina pôvodu Španielsko. Výrobca je TELIC, S.A.U. C/Molí d`en Barri, 7-9. P.I. Can Barri, 08415-Bigues y Riells, Barcelona, Spain. Ide o balenie 250, ml, 500 ml, 1000 ml, emulzia na telo zabalená v bielej plastovej fľaši.

Vo výrobku bol zistený prekročený povolený limit pre mikroorganizmy (Burkholderia Cepacia (>10KTJ/g), čo je v rozpore s čl. 3 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kozmetických výrobkoch v znení neskorších predpisov. Je nepravdepodobné, že by baktéria infikovala zdravé osoby, hoci by mohla predstavovať hrozbu za určitých okolností pre tie osoby, ktoré majú zdravotné problémy. Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike.

Databáza výrobkov hlásených do systému RAPEX je dostupná na webovej stránke Európskej komisie.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

EÚ prostredníctvom Európskej rady pre inovácie podporí ukrajinské startupy 20 miliónmi EUR

Európska komisia odštartovala ambicióznu akciu v hodnote 20 miliónov EUR na podporu ukrajinského inovačného spoločenstva. …