Domov / ZDRAVIE / Monika Beňová: Dezinformácie o škodlivosti očkovania môžu mať pre deti tragické následky
Benova
Europoslankyňa Monika Beňová. PHOTO: © European Union- EP.

Monika Beňová: Dezinformácie o škodlivosti očkovania môžu mať pre deti tragické následky

Dôležitou témou dnešného plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu (EP) je potreba riešenia zdržanlivého prístupu k očkovaniu a hrozby znižujúcej sa úrovne zaočkovanosti v členských štátoch Európskej únie (EÚ).

Očkovanie je preukázateľne jedným z najefektívnejších nástrojov zmenšovania chorobnosti a zlepšovania situácie v oblasti verejného zdravia. Niektoré ochorenia vďaka nemu prakticky úplne vymizli. Zdržanlivý prístup pri očkovaní detí a celkový pokles zaočkovanosti pod kritickú hranicu, však podľa dostupných poznatkov a skúseností môžu viesť k ich skorému návratu,“ uviedla poslankyňa EP Monika Beňová.

Epidémia osýpok s ľudskými obeťami, ktorá sa bohužiaľ prednedávnom odohrávala v Rumunsku, sa vďaka šarlatánom z antivakcinačných hnutí môže uskutočniť prakticky kdekoľvek. Lídri členských štátov EÚ v rámci Rady musia v spolupráci s Európskou komisiou prijať konkrétne opatrenia na zastavenie šírenia zavádzajúcich a nevedeckých informácií o očkovaní,“ zdôraznila europoslankyňa.

Viac..  V Taliansku potvrdili prvý prípad nakazenia sa koronavírusom u ich občana. Na epidémiu zomrelo už viac ako 630 ľudí

Dezinformačné kampane môžu mať až tragické následky pre deti, ktoré ich vplyvom nie sú zaočkované. Antivakcinačné iniciatívy nie sú ničím novým. Existujú prakticky rovnako dlho ako samotné očkovanie. Problémom je, že najmä vďaka internetu sa ich nezmysly darí šíriť omnoho efektívnejšie. Pochybné internetové fóra tak spôsobujú úplne zbytočné spochybňovanie lekárov a ich vedomostí,“ uzavrela Monika Beňová.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Nicholsonova

Lucia Ďuriš Nicholsonová: Ak nám tragická smrť Jána Kuciaka mala odkryť nejaký hlbší zmysel, tak to bol dôkaz o tom, že pravda je nesmrteľná

Na pôde Európskeho parlamentu odhalili pamätník, na počesť zavraždeným novinárom zo Slovenska a Malty. Tri roky po …