Vybor EP
Schôdza Výboru EP. PHOTO: © European Union- EP.

PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť bude najmä azylové konania a vyslaných pracovníkov

Zjednodušenie azylového konania, nové pravidlá pre vyslaných pracovníkov a odborná konferencia o digitálnej spoločnosti a jej výzvy – to je program v Európskom parlamente na tento týždeň. 

Nové pravidlá ohľadne azylového konania by mali odradiť žiadateľov od toho, aby si podávali žiadosti o azyl vo viac ako v jednej krajine. Zároveň by sa mal aj celý proces žiadania o azyl skrátiť. Výber pre občianske slobody bude o tomto návrhu hlasovať v stredu. Návrh tiež obsahuje definíciu bezpečných krajín mimo EÚ.

Výbor pre zamestnanosť a sociálne veci sa bude zaoberať výsledkom rokovaní medzi Parlamentom, Radou a Komisiou, ktorí dosiahli dohodu o nových pravidlách na ochranu pracovníkov, ktorí boli v rámci zamestnania vyslaní pracovať do iného členského štátu EÚ. Nové pravidlá ešte musia prejsť hlasovaním v pléne.

V stredu sa na pôde Parlamentu uskutoční konferencia na tému „Digitálna revolúcia a formovanie našej digitálnej budúcnosti“, počas ktorej sa bude hovoriť o výzvach a príležitostiach pre Európanov v digitálnej spoločnosti. Diskusiu začnú predseda EP Tajani a eurokomisárka pre digitálnu spoločnosť Mariya Gabriel.

Viac..  Migrácia: EÚ chce riadiť dobrovoľné návraty a reintegráciu podľa novej stratégie

V utorok do Parlamentu zavíta tuniský premiér Youssef Chahed. Poslanci z výboru pre zahraničné veci s ním budú hovoriť o tom, ako EÚ podporuje prechod k demokracii, o readmisii migrantov, zjednodušení vízového režimu, vstupe tuniských výrobkov na európsky trh, alebo čiernej listine krajín,kde existuje riziko prania špinavých peňazí.

Členovia zahraničného výboru sa stretnú s komisárom pre rozširovanie Jonannesom Hahnom, ktorý im príde predstaviť tzv. „ balík pre rozširovanie“. Ide o strategický dokument, ktorý hodnotí reformy prijaté v Turecku a krajinách západného Balkánu na ich ceste do jadra EÚ.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Brusel si predvolal ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ osem predstaviteľov únie

Európska únia si predvolala ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ …