pas, cestovanie
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Konzulárna ochrana EÚ: Nové pravidlá posilnia práva občanov

Od  1. mája 2018 môžu občania EÚ žijúci alebo cestujú mimo Európskej únie v prípade potreby využiť konzulárnu ochranu a to aj v prípade, keď v danej krajine nie je zastúpený členský štát, z ktorého pochádzajú.

Znamená to, že v núdzovej situácii môže občanom EÚ v krajine mimo EÚ pomôcť veľvyslanectvo alebo konzulát iného členského štátu. V pravidlách, ktoré zajtra nadobudnú účinnosť, sa zároveň určuje spôsob spolupráce členských štátov na spoločných plánoch pre nepredvídané udalosti, aby mohli nezastúpení občania EÚ získať ochranu v prípade krízy alebo prírodnej katastrofy.

Věra Jourová, komisárka pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť v tejto súvislosti uviedla: „Takmer 7 miliónov občanov EÚ cestuje alebo žije v krajinách, resp. na územiach mimo EÚ, kde ich členský štát nie je zastúpený. Týmto chceme zaručiť, že sa so všetkými občanmi EÚ bude v prípade potreby okamžitej pomoci mimo Únie zaobchádzať rovnako. Nové pravidlá posilnia práva občanov a sú silným prejavom európskej solidarity.“ 

Navyše môžu občania EÚ počas krízy využiť aj ochranu, ktorú zaručuje nová smernica, hlavne v  prípadoch, ktoré si bežne vyžadujú konzulárnu ochranu, ako napríklad v prípade vážneho ochorenia, ak sa človek stane obeťou trestného činu, ak bol zatknutý alebo v prípade straty alebo odcudzenia pasu počas dovolenky v zahraničí. Žiadosti na vystavenie náhradných cestovných dokladov predstavujú viac ako 60 % všetkých prípadov konzulárnej pomoci nezastúpeným občanom.

Viac..  DiscoverEU: Mladí Európania sa môžu opäť hlásiť o preukazy na cestovanie zadarmo

O dac

Odporúčame pozrieť

Jourova

Jourová bude v eurokomisii dočasne zodpovedať aj za politiku spravodlivosti

Podpredsedníčka Európskej komisie (EK) a eurokomisárka pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová v pondelok oznámila, …

Consent choices