EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Súčasťou Európskej únie sme 14 rokov. Výhody prevyšujú nedostatky, tvrdia politici
Slovensko
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Súčasťou Európskej únie sme 14 rokov. Výhody prevyšujú nedostatky, tvrdia politici

BRATISLAVA / Slovensko je už 14 rokov súčasťou polmiliardovej Európskej únie. Hoci toto najvyspelejšie ekonomické zoskupenie na svete má aj svoje problémy, pozitíva výrazne prevažujú.

Mnohí si nevedia predstaviť, že by sme súčasťou Európskej únie neboli. Na druhej strane, tí starší si ešte pamätajú hranice, prehnanú byrokraciu či intenzívne prehliadky. Slovensko tak pri bilancovaní musí priznať, že vstupom do Európskej únie veľa získalo.

Pri porovnaní toho, čo sme vložili do vstupu do Európskej únie a čo sme od nej získali, sme výrazne v pluse. “Vidíme nové cesty, zrekonštruované materské škôlky, parky alebo obnovené domy. Ak vidíme akúkoľvek investíciu, ktorá sa v meste alebo v obci nachádza, tak je na 80 percent pravdepodobné, že bola financovaná z Európskych fondov,” povedal podpredseda vlády pre investície Richard Raši.

Viac..  Balíte sa na dovolenku? Nezabudnite na európsky preukaz zdravotného poistenia

“Pre mňa je Európska únia symbolom slobody. Slobody pohybu, slobody možností sa rozbíjať, slobody v tom zmysle, že zavádzame do právneho poriadku posilnenie právneho štátu, demokracie,”uviedol minister spravodlivosti Gábor Gál.

Niektorí si ale uvedomujú, že stále existujú aj problémy. “Môžeme cestovať, pracovať aj žiť v Európskej únii a za tých 14 rokov sme v Únii aj usadili. Zároveň ale vieme, že musíme vyriešiť aj tie veci, ktoré nefungujú, ako napríklad zneužívanie eurofondov na Slovensku a ochrana vonkajších hraníc Európskej únie,” poslanec Miroslav Beblavý.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

migranti

V Taliansku zakotvila loď s migrantmi. Nemôžu vystúpiť, kým si ich nerozdelia iné štáty EÚ

TALIANSKO / Loď talianskej pobrežnej stráže so 177 utečencami na palube zakotvila dnes ráno v prístave …