cigarety
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Pri ceste na dovolenku radšej zahaste cigaretu. Za fajčenie v aute môžte dostať mastnú pokutu


BRATISLAVA / Leto sa blíži a ľudia si už pomaly vyberajú svoju dovolenkovú destináciu. Ak ale fajčíte, majte sa na pozore. Najmä ak si cigaretu radi vychutnávate za volantom. Nie každá krajina je totiž k fajčiarom taká ústretová.

Zákon o cestnom poriadku zakazuje počas jazdy jesť, piť a fajčiť iba vodičom a spolujazdcom motocyklov a vodičom pracovných strojov, s najväčšou konštrukčnou rýchlosťou nad 45 kilometrov za hodinu. Ostatní to zakázané nemajú.

Zákaz fajčenia v aute

Po prekročení hraníc to až také jednoduché s cigaretou v aute nie je. Najmä ak v aute ide s vodičom aj jeho rodina a v aute sú teda aj mladšie osoby. Od 1.mája vstúpil do platnosti v susednom Rakúsku čiastočný zákaz fajčenia v aute, ak sa v ňom nachádza čo i len jedna osoba mladšia ako 18 rokov. Týka sa nielen vodiča, ale ktoréhokoľvek ďalšieho člena posádky.

Krajiny a pokuty

Porušenie zákazu sa bude trestať pokutou až do 100 eur, v prípade opakovaného deliktu môže previnilec zaplatiť až 1 000 eur. Rakúsko ani zďaleka nie je jediná krajina v Európe či mimo nej, ktorá zakazuje fajčenie v aute.

Taliansko – v prítomnosti tehotnej ženy alebo maloletej osoby. Výška pokuty závisí od veku dieťaťa: 500 až 5 000 eur, ak má menej ako 12 rokov, a 250 až 2 500 eur, ak má 12 až 17 rokov.

Viac..  Európska komisia si objednala hodnotenie od európskej ratingovej agentúry Scope

Francúzsko – v prítomnosti detí vo veku do 18 rokov. Pokuta: 68 eur.

Anglicko a Wales – v prítomnosti osôb do 18 rokov (s výnimkou kabrioletov s otvorenou strechou). Pokuta: 50 libier.

Írsko – v prítomnosti osôb do 18 rokov. Pokuta: 100 eur (ak vodič nezastaví na pokyn polície, sankcia sa zvýši až do 1 000 eur).

Grécko – v prítomnosti detí do 12 rokov. Pokuta: do 1 500 eur.

Cyprus – v prítomnosti detí do 16 rokov. Pokuta: do 85 eur.

Obmedzenia obdobného charakteru zatiaľ neexistujú u našich susedov v Česku, či Maďarsku. Zákaz fajčenia v osobných autách v prítomnosti detí však platí v niektorých amerických štátoch, v niektorých oblastiach Kanady, v Austrálii a Južnej Afrike. Maurícius napríklad už striktne zakázal fajčenie v každom aute, ak sa v ňom nachádza okrem vodiča akákoľvek iná osoba.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

supermarket, potraviny

Inflácia, ktorá zaťažuje strednú Európu, núti ľudí obracať každý cent

Masívna vlna zdražovania zasiahla celú Európu vrátane Slovenska. Niektoré krajiny hlásia najvyššiu mieru inflácie za …