Domov / POLITIKA / Anna Záborská: Pred 68 rokmi sa položili základy európskej federácie
ZABORSKA
Slovenská europoslankyňa Anna Záborská. PHOTO: © European Union-EP.

Anna Záborská: Pred 68 rokmi sa položili základy európskej federácie

9. mája 1950 predniesol vtedajší francúzsky minister zahraničných vecí Robert Schuman pamätný prejav, v ktorom navrhol vytvoriť Európske spoločenstvo uhlia a ocele. Produkcia týchto dvoch komodít považovaných po vojne za strategické z pohľadu priemyselnej aj zbrojárskej výroby sa mala podriadiť rozhodnutiam spoločného orgánu, ktoré by boli pre zúčastnené štáty záväzné. „Spoločné využívanie výroby uhlia a ocele by malo okamžite zaistiť spoločné základy pre hospodársky rozvoj ako prvý krok k federalizácii Európy,“ povedal vtedy Schuman.

„Zjednocovanie povojnovej Európy bolo od samého začiatku projektom budovania federácie, v ktorej niektoré kompetencie štáty prenášajú na vyššiu úroveň a vykonávajú spoločne. Jednotný trh, spoločná mena, aj otvorené hranice boli vždy len prostriedkami k dosiahnutiu tohto cieľa. Vstupom do Únie sme sa k nej prihlásili aj my a získali sme zároveň právo ovplyvňovať jej budúcu podobu,“ pripomenula slovenská europoslankyňa AnnaZáborská.

Viac..  Šéf labouristov Jeremy Corbyn sa chce postaviť odchodu Británie bez dohody. Chce vysloviť nedôveru Johnsonovi

Podľa nej je dôležité, aby občania Slovenska vnímali Úniu podobne, ako vlastný štát: kriticky, ale bez spochybňovania„Ak dnes na Slovensku vnímame nedostatky v oblasti spravodlivosti a verejne protestujeme, aby sme dosiahli nápravu, neznamená to, že už nechceme Slovensko, ale že chceme, aby fungovalo lepšie. Rovnako je to s Úniou: je naša, inú nemáme a nebudeme mať. Ak v niečom nie je dokonalá, navrhujme riešenia. Ale nezabúdajme, že v nej nie sme sami a musíme preto vždy hľadať dohodu aj s inými,“ zdôraznila Záborská.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Macron

Macron kritizuje Brazíliu za postoj k životnému prostrediu, odmieta dohodu o voľnom obchode

PARÍŽ – Francúzsko odmieta dohodu o voľnom obchode medzi EÚ a skupinou juhoamerických krajín Mercosur. …