Domov / ĽUDIA / Budúcnosť Európy: Komisia začína online verejnú konzultáciu určenú všetkým občanom
online
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Budúcnosť Európy: Komisia začína online verejnú konzultáciu určenú všetkým občanom

Táto jedinečná konzultácia je súčasťou širšej diskusie o budúcnosti Európy, ktorá odštartovala 1. marca 2017 bielou knihou Komisie. Vypracovala ju skupina 96 občanov z 27 členských štátov, ktorí sa zišli, aby rozhodli, aké otázky položia svojim spoluobčanom.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker povedal: „Čakajú nás voľby do Európskeho parlamentu, a preto je načase, aby rozhodli o tom, aká by mala byť Únia 27 členských štátov. V každom prípade to musí byť Európa vytvorená Európanmi. V prieskume, ktorý dnes začíname, sa pýtame všetkých Európanov: Akú budúcnosť si želáme pre seba, naše deti a našu Úniu? Práve teraz môžu Európania jasne a otvorene vyjadriť, čo ich znepokojuje, a navrhnúť, čo by ich lídri mali urobiť, aby sa ich obavy rozptýlili.“

Komisia 5. a 6. mája po prvýkrát zvolala občiansky panel, aby vypracoval návrh verejnej konzultácie. Do Bruselu na akciu organizovanú Európskym hospodárskym a sociálnym výborom pricestovalo 96 Európanov, ktorí spoločne vypracovali 12 otázok online prieskumu. Tento jedinečný príklad participatívnej demokracie ukazuje, že občania zohrávajú pri diskusii o budúcnosti Európy ústrednú úlohu.

Je súčasťou prebiehajúcej diskusie o budúcnosti EÚ s 27 členskými štátmi, ktorá sa začala 1. marca 2017 uverejnením bielej knihy Komisie. Občania už môžu vyjadrovať svoje názory online – konzultácia tieto možnosti ďalej rozšíri. Online konzultácia bude prebiehať súbežne s už prebiehajúcimi dialógmi s občanmi, ktoré organizujú Európska komisia a členské štáty. Od roku 2012 sa uskutočnilo takmer 700 takýchto interaktívnych verejných diskusií v 160 mestách. Komisia má v pláne zvýšiť ich frekvenciu, aby ich do volieb do Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutočnia v máji 2019, stihla zorganizovať ďalších 500.

Viac..  Prihláste sa! Je tu ďalší ročník súťaže o cenu Karola Veľkého pre mládež

Okrem Komisie organizujú dialógy s občanmi v súčasnosti aj vlády všetkých členských štátov. Deje sa tak v nadväznosti na iniciatívu Francúzska, ktorú podporili hlavy štátov alebo predsedovia vlád budúcej EÚ27. Komisia sa o prínosy svojich skúseností delí s členskými štátmi. Konzultácia bude prebiehať až do samitu v Sibiu, ktorý sa uskutoční 9. mája 2019. Na zasadnutí Európskej rady v decembri 2018 Komisia predloží členským štátom priebežnú správu o procese spojenom s bielou knihou. Záverečnú správu predstaví 9. mája 2019 na prvom samite EÚ27 v rumunskom Sibiu, čiže iba niekoľko týždňov pred voľbami do Európskeho parlamentu.

Súvislosti

V marci 2017 Komisia otvorila novú diskusiu o budúcnosti EÚ s 27 členskými štátmi uverejnením „Bielej knihy o budúcnosti Európy“. Členovia Komisie cestujú po Európe, aby si vypočuli názory občanov na rôzne scenáre, ktoré sa v nej uvádzajú. Každý občan má tak možnosť podieľať sa na formovaní Únie.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

mladi ludia

Poznáme víťazov 13. ročníka súťaže Euroscola. Medzi stredoškolákmi rezonovala najviac téma klímy

Víťazom 13. ročníka súťaže Euroscola sa stala Cirkevná spojená škola vo Vranove nad Topľou. Výsledky …