zemegula
PHOTO: redakcia/red.

Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 18. týždňa 2018

RAST EURÓPSKEJ EKONOMIKY V ÚVODE ROKA SPOMALIL

NEMECKO: Tržby maloobchodníkov dosiahli v marci medziročný rast na úrovni 1,3 %, avšak v porovnaní s februárom tržby klesli o -0,6 %. Odhad nemeckej národnej inflácie CPI za apríl dosiahol 1,6 % a medzimesačne stagnovala. Finalizácia nemeckých PMI indexov za apríl odhalila horšie výsledky v porovnaní s prvotnými odhadmi. PMI index v službách dosiahol úroveň 53 bodov, zatiaľ čo predchádzajúci odhad bol na hodnote 54,1 bodu. Index nepretržite klesá už od začiatku tohto roka, pričom ešte v januári sa nachádzal nad úrovňou 57 bodov. Podobne „neslávne“ sa vyvíjal aj nemecký kompozitný PMI index, ktorý podľa finalizácie dosiahol v apríli 54,6 bodu, pričom podľa prvotného odhadu bol na úrovni 55,3 bodu. Rovnako ako PMI v službách, aj kompozitný index v Nemecku vykazuje výrazný pokles od začiatku roka

EUROZÓNA: Prvotný odhad medziročného rastu ekonomiky eurozóny bol v súlade s trhovým odhadom na úrovni 2,5 %. V porovnaní so záverečným kvartálom vlaňajška [2,8 %] došlo k spomaleniu rastu ekonomiky. Medzikvartálne HDP eurozóny vzrástlo o 0,4 %, pričom naposledy [4Q vs. 3Q] bol rast výraznejší, a to 0,7 %. Miera nezamestnanosti v menovom bloku stagnovala v marci na úrovni 8,5 %.

“Minulý týždeň boli v eurozóne zverejnené očakávané inflačné čísla. Rast spotrebiteľských cien [CPI inflácia] však priniesol sklamanie. Inflácia v apríli vzrástla o 1,2 %, no trhy očakávali rovnaký cenový rast, ako v marci, a to o 1,3 %. Podľa prvotných odhadov jadrová inflácia medziročne vzrástla iba o 0,7 %, pričom trhy odhadovali zvýšenie o 0,9 %. Okrem CPI bola zverejnená aj PPI inflácia. Ceny priemyselných výrobcov v marci dosiahli v menovom bloku medziročný rast 2,1 % [medzimesačne 0,1 %], čo bolo v zhode s trhovým konsenzom. Priemyselné ceny tak rástli rýchlejším tempom ako tomu bolo vo februári [1,6 %],” uviedol analytický tím Poštovej banky.

Nepotešili ale aprílové PMI indexy v menovom bloku. Index v službách dosiahol finálnu hodnotu 54,7 bodu [prvotný odhad 55,0 bodu] a kompozitný index bol na úrovni 55,1 bodu [prvý odhad 55,2 bodu]. Maloobchodné tržby v eurozóne v marci medziročne vzrástli o 0,8 %, čo podliezlo predchádzajúcu hodnotu [1,8 %] aj trhový odhad [1,9 %].

Viac..  Prehľad uplynulého týždňa: Pandemická komisia schválila nové pravidlá, poslanci schválili zmeny v kolégiu komisárov

USA: Z amerického trhu práce prišli priaznivé čísla v podobe reportu ADP. Podľa neho pribudlo v apríli 204 tisíc nových pracovných pozícií a trhy očakávali o -6 tisíc menej. V závere uplynulého týždňa potom prišli aj oficiálne dáta z amerického trhu práce. Zmena zamestnanosti NfP [tzv. non-farm payrolls, mimo poľnohospodárskeho sektora] predstavovala v apríli 164 tis. pracovných pozícií, pričom v marci to bolo „len“ 135 tis. pozícií. Trhy však očakávali ešte výraznejší aprílový rast zamestnanosti až na úrovni 193 tis. pracovných miest. Miera nezamestnanosti v US ekonomike v apríli klesla na 3,9 % z marcovej úrovne 4,1 %. A medziročný rast priemernej hodinovej mzdy dosiahol 2,6 %, čo ale predstavovalo mierne spomalenie v porovnaní s marcovou hodnotou 2,7 %.

Za druhým brehom Atlantiku boli zverejnené aj osobné príjmy a výdavky US obyvateľov. Tie sa v podstate vyvíjali v súlade s trhovými očakávaniami. Odhad trhu za marec bol na úrovni 0,4 %, čomu zodpovedal rast osobných výdavkov, no osobné príjmy mierne zaostali za týmto odhadom, keďže dosiahli rast o 0,3 %.

Z USA prišli priaznivé dáta nielen z trhu práce, ale aj z priemyslu. Vo finále si polepšil index PMI v službách o 0,2 bodu na 54,6 bodu v porovnaní s prvotným odhadom. Finalizácia PMI indexu vo výrobe za apríl dopadla v súlade s prvotným odhadom na úrovni 56,5 bodu. Oproti marcovej hodnote [55,6 bodu] došlo k rastu. Index ISM v službách však v apríli dopadol horšie ako trhy čakali. Klesol na 56,8 bodu, pričom v marci mal o 2 body vyššiu hodnotu. Trhy mali pesimistický odhad, no iba na úrovni 58 bodov. Index ISM vo výrobe klesol z marcových 59,3 bodu na 57,3 bodu, pričom trhy očakávali miernejší pokles. Objednávky US tovarov dlhodobej spotreby vo finále potvrdili prvotný odhad na úrovni 2,6 %. Priemyselné objednávky v marci vzrástli o 1,6 %, čím prekonali trhový konsenzus o 0,2 p. bodu.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Merkel

Nemecko si pripomína 30. výročie zjednotenia. Čaputová poslala blahoprajný list Steinmeierovi

Nemecko si dnes pripomína 30. výročie zjednotenia krajiny. Tento dôležitý historický míľnik však obyvatelia Nemecka …