zemegula
PHOTO: redakcia/red.

Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 19. týždňa 2018

USA MINULÝ TÝŽDEŇ ODSTÚPILI OD JADROVEJ DOHODY S IRÁNOM

NEMECKO: Nemecké priemyselné objednávky síce mierne zrýchlili [o 0,1 p. bodu] tempo medziročného rastu na 3,1 %, no na trhom očakávanú úroveň 5 % ani zďaleka nesiahli. Oproti februáru objednávky v nemeckom priemysle dokonca klesli takmer o percento.

“Priaznivo sa vyvíjala produkcia v nemeckom priemysle, ktorá v marci vzrástla o 3,2 %, čo prekonalo aj optimistickú úroveň trhu [3,0 %] po februárovom raste o 2,2 %.

Nemecký vývoz v marci vzrástol o 1,7 %, čo trhy v podstate aj očakávali [1,8 %] po februárovom poklese o -3,1 %. Dovoz do Nemecka aj v marci klesal [o -0,9 %], pričom trhy očakávali rast o rovné percento,” uviedol analytický tím Poštovej banky.

FRANCÚZSKO: Priemyselná produkcia vo Francúzsku vzrástla v marci medziročne o 1,8 %, no trhy očakávali viac [2,8 %] po februárovom výraznom raste o 3,8 %. V porovnaní marec verzus február produkcia vo francúzskom priemysle klesla o -0,4 %.

EUROZÓNA: Nepriaznivo sa vyvíjala dôvera investorov v eurozóne podľa prieskumu Sentix. V máji poklesla o – 0,4 bodu na 19,2 bodu, pričom trhy očakávali opak, teda že vzrastie na úroveň 21 bodov. Dostala sa tak na najnižšiu úroveň od marca 2017.

Viac..  Nemeckí poslanci schválili postupný odchod od uhoľnej energetiky

USA: Donald Trump uplynulý týždeň naplnil svoj predvolebný sľub a s okamžitou platnosťou odstúpil od jadrovej dohody s Iránom z roku 2015. Zároveň oznámil, že USA znova zavádzajú najvyšší stupeň ekonomických sankcií voči Iránu. Tie by však mali začať platiť postupne v rámci prechodných období 90 a 180 dní. Vzťahovať sa budú na transakcie s iránskymi finančnými inštitúciami, no hlavne na energetický sektor.

US inflácia vzrástla v apríli o 2,5 %, čo je mierne zrýchlenie v porovnaní s marcovým rastom na úrovni 2,4 %. V porovnaní apríl verzus marec rástli US spotrebiteľské ceny o 0,2 %, čo je ale o desatinu p. bodu menej ako trhy čakali. Ceny priemyselníkov [PPI inflácia] medziročne v apríli vzrástli o 2,6 %, pričom trhový konsenzus počítal s rastom o 2,8 %. V marci inflácia PPI zaznamenala trojpercentný medziročný nárast.

Nové týždenné žiadostí o hypotéku za uplynulý týždeň klesli o -0,4 % po predchádzajúcom poklese o -2,5 %. Finalizácia rastu veľkoobchodných zásob sa taktiež práve pozitívne nevyvíjala. Prvotný odhad počítal v marci s rastom o 0,5 %, no reálne sa zásoby zvýšili iba o 0,3 %.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

koronavirus

Počet obetí v Spojených štátoch prekročil hranicu 150-tisíc

Spojené štáty/ Denný nárast obetí na ochorenie Covid-19 v USA láme rekordy. Počet obetí prekročil …