Domov / POĽNOHOSPODÁRSTVO / Poľnohospodárska politika EÚ: Žiadne znárodňovanie, ani škrty v rozpočte
traktor
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Poľnohospodárska politika EÚ: Žiadne znárodňovanie, ani škrty v rozpočte

Europoslanci chcú aj po roku 2020 spravodlivú, konkurencieschopnú a udržateľnú poľnohospodársku politiku v EÚ. Zdôrazňujú význam spoločných pravidiel a adekvátneho rozpočtu.

30. mája poslanci schválili správu z vlastnej iniciatívy, v ktorej sa uvádza, ako chce parlament modernizovať spoločnú poľnohospodársku politiku (tzv. CAP, z anglického Common Agricultural Policy). Zdôraznili dôležitosť zachovania integrovanej politiky na úrovni EÚ a súčasnej úrovne financovania s cieľom garantovať potravinovú bezpečnosť a kvalitu, zároveň zabezpečiť aj príjmy poľnohospodárov a bojovať proti zmene klímy.

Spoločná koncepcia EÚ

Poslanci privítali návrh komisie, ktorý bol zverejnený v novembri minulého roka o budúcnosti potravín a poľnohospodárstva. Komisia v ňom navrhuje jednoduchšiu a cielenú podporu a umožňuje krajinám EÚ, aby si CAP prispôsobili vlastným potrebám.

Odmietajú však opätovné znárodňovanie v rámci CAP, pretože to by mohlo narušiť hospodársku súťaž a mať negatívny vplyv na spotrebiteľov. Poslanci chcú zabezpečiť, aby sa v celej EÚ rešpektovali rovnaké normy vysokej kvality.

Je nevyhnutné adekvátne financovanie

Viac..  Lajčák: Žiadna iná obrana našej bezpečnosti by nebola lacnejšia ako členstvo v NATO

Poslanci tiež odmietli navrhované zníženie finančných prostriedkov pre poľnohospodársky sektor. Akékoľvek zníženie rozpočtu by podľa správy znamenalo zhoršenie konkurencieschopnosti, ohrozenie príjmov poľnohospodárskych podnikov a útlm inovácií. Spravodajca Herbert Dorfmann (EPP, Taliansko) povedal, že na nižší objem rozpočtu EÚ z dôvodu Brexitu nemôžu doplácať poľnohospodári. Dodal tiež, že najdôležitejšie je zvážiť, aké poľnohospodárstvo je v Európe žiadúce. „Osobne si myslím, že by sme mali mať farmy, ktoré sú rodinného typu, udržateľné, inovatívne a zároveň atraktívne aj pre mladých ľudí.”

Súvislosti 

Správa je odpoveďou na dokument komisie a predchádza návrhu na reformu CAP, ktorý sa očakáva 1. júna.

Reforma spoločnej poľnohospodárskej politiky je úzko spojená s ďalším dlhodobým rozpočtom EÚ pre obdobie po Brexite. V osobitnom uznesení o dlhodobom rozpočte prijatom v pléne v stredu, poslanci kritizovali plány komisie na zníženie finančných prostriedkov CAP a politiku súdržnosti.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Ferrari

Novým predsedom Európskej rady pre výskum bude profesor Mauro Ferrari

Európska komisia sa rozhodla vymenovať profesora Maura Ferrariho za ďalšieho predsedu Európskej rady pre výskum …