automobily
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Trump hrozí clami na automobily. Ohrozuje aj slovenské automobilky


WASHINGTON/BRUSEL / Uvalením ciel na oceľ a hliník, ktoré Únia označila za neprijateľné, sa vyhrážky Donalda Trumpa nekončia. Práve v čase posledných pokusov o odvrátenie ciel na kovy vyhlásil, že chce vytlačiť nemecké automobilky z amerických ciest. Najväčším zamestnávateľom na Slovensku je práve nemecká automobilka.

Najväčším vývozcom áut zo štátov Európskej únie do USA je Nemecko. Kontroluje 90 percent trhu s prémiovými modelmi. Na prepočet HDP sme ale favoritom my, Slováci. “Automobily sú náš primárny export. Každé takéto clo ten export sťaží,” uviedol ekonóm SAV Vladimír Baláž.

Americký prezident postupuje rovnako aj pri kovoch. Ministra obchodu požiadal, aby zvážil či dovoz áut neohrozuje národnú bezpečnosť. Nemcov to ale rozčúlilo. “Spýtal som sa ministra zahraničných vecí, Mike, nemôžete myslieť vážne, že nemecké autá ohrozujú vašu národnú bezpečnosť. Práve naopak, nemecké autá robia americké cesty bezpečnejšími,” uviedol nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas.

Viac..  Kumulovaná čistá emisia eur rástla vlani na Slovensku pomalšie

Nemecké automobilky predstavujú aj bezpečnejší pracovný trh. Do Ameriky nielen vyvážajú, ale tam aj investujú. “Mercedes Benz zamestnáva ľudí v USA a zvyšuje čísla amerického exportu. Má veľký závod v Alabame. Je veľmi ťažké a zložité vedieť ako Trump uzavrie tento kruh,” povedala analytička Rabobank Jane Foley.

Ideálne by bolo, keby sa kruh uzavrel bez ciel. Najviac ohrozené sú totiž značky Audi a Porsche, ktorých luxusné modely sa v USA nevyrábajú. Montujú sa totiž v bratislavskom Volkswagene.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

vojak

USA pre ruské hrozby posilňuje svoju vojenskú prítomnosť v Európe

Spojené štáty americké podľa prezidenta Joea Bidena posilňujú svoju vojenskú prítomnosť v Európe na základe …