Vybor EP
Zasadnutie výboru EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE). PHOTO: © European Union-EP.

PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť bude najmä ochranu online dát a cestná dopravu


Lepšie pracovné podmienky pre vodičov nákladných vozidiel a opatrenia na vytvorenie bezpečnejšieho online prostredia, plus oslavy obhajcov ľudských práv na celom svete.

Ochrana osobných údajov online

Ochrana online dát je pre parlament stále vysokou prioritou. Poslanci z výboru pre občianske slobody (so združením výborov AFCO, JURI a ITRE) organizujú vypočutie o ochrane osobných údajov a o tom, ako bojovať proti ich zneužívaniu na internete. Výbor bude diskutovať s odborníkmi vrátane novinárov a tzv. „whistle-blowerov”, ktorí odhalili škandál Cambridge Analytica.

Dňa 22. mája 2018 sa lídri politických skupín Európskeho parlamentu a predseda EP Antonio Tajani stretli s generálnym riaditeľom spoločnosti Facebook Markom Zuckerbergom, aby diskutovali o zneužívaní a o ochrane osobných údajov online. Po zasadnutí bol poskytnutý zoznam písomných odpovedí.

Úpravy jednotného digitálneho trhu

Výbor pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa bude hlasovať o návrhu správy o voľnom toku neosobných údajov. Cieľom návrhu je odstrániť územné obmedzenia týkajúce sa ukladania údajov na trhu EÚ a tým uľahčiť napríklad podnikom zmenu poskytovateľov cloudových služieb.

Opatrenia v doprave

Výbor pre dopravu a cestovný ruch bude v hlasovať o nových pravidlách, ktoré by mali priniesť lepšie pracovné podmienky pre vodičov. Nová právna úprava by takisto mala sprehľadniť minimálnu mzdu a pravidlá ohľadne odpočinku. Posilniť by sa mal boj proti nečestným praktikám, akými sú napríklad používanie tzv. schránkových firiem.

Sacharovova cena pre obhajcov ľudských práv má už tridsať rokov

Viac..  Rada a europarlament sa predbežne dohodli na programe Cesta k digitálnemu desaťročiu do roku 2030

Od udelenia prvej Sacharovovej ceny za slobodu myslenia Nelsonovi Mandelovi a Anatolimu Marčenkovi v roku 1988 uplynulo už 30 rokov. Výbory pre zahraničné veci, rozvoj a ľudské práva organizujú pri tejto príležitosti dvojdňovú konferenciu za prítomnosti bývalých laureátov a aktivistov za ľudské práva z celého sveta. S prejavom vystúpi podpredsednáčka EP Heidi Hautala a Patricia Gutiérrez, zástupkyňa demokratickej  opozície vo Venezuele, ktorej bola cena udelená minulý rok. Konferenciu môžete sledovaťv priamom prenose.

Verejné vypočutie o pesticídoch

Vo štvrtok 7. júna bude výbor EP pre pesticídy spovedať odborníkov Európskej agentúry pre zdravie a bezpečnosť potravín a z Európskej chemickej agentúry ohľadom výsledkov hodnotiacej správy a klasifikácie látok.

Európske dni rozvoja

V rámci medzinárodnej konferencie sa 5. júna predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani stretne s niekoľkými africkými lídrami: s prezidentom Rwandy Paulom Kagamom, Nigeru Mahamadouom Issoufouom a s prezidentom Libérie, Georgeom Weahom. Antonio Tajani sa tiež stretne s prezidentom Čiernej Hory Milom Djukanovičom.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

električka

Na podporu verejnej dopravy majú ísť zo zdrojov EÚ v novom programovom období stovky miliónov eur

Z finančných prostriedkov Európskej únie v objeme takmer 13 miliárd eur, ktoré bude môcť Slovensko …