mesita
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Rakúsko zavrie sedem mešít a vykáže duchovných. Radikalizácia nemá v našej zemi miesto, tvrdia politici


VIEDEŇ / Rakúsko uzavrie sedem mešít a vykáže zo zeme niekoľkých imámov financovaných zo zahraničia, oznámil kancelár Sebastian Kurz.

Od minulého roku stojí na čele rakúskej koalície Sebastian Kurz so svojou protiimigračnou stranou – Slobodná strana Rakúska. V najnovšom vyhlásení uviedol: “Paralelné spoločnosti, politický islam a radikalizačné tendencie nemajú v našej zemi miesto.” Na druhej strane pripomenul, že Rakúsko je “zemou rozmanitosti” a slobodu náboženstva považuje za veľký výdobytok.

Minister vnútra Herbert Kickl uviedol, že úrady momentálne preverujú približne 40 moslimských duchovných, pri ktorých prevláda podozrenie, že prijímajú peniaze zo zahraničia. Týmto spôsobom porušujú zákon z roku 2015, ktorý podobné konanie zakazuje. Podľa Kickla sa podozrenie potvrdilo už v dvoch vyšetrovaných prípadoch a imámi budú vykázaní. Na druhej strane zákon z roku 2015 zaviedol aj vysokoškolské teologické štúdium islamu a moslimovia majú aj právo na duchovnú starostlivosť v armáde, vo väznici alebo v nemocnici.

Viac..  Ivan Štefanec: EÚ nemôže podporovať tábory nútenej práce

Zo siedmych mešít, ktoré budú v Rakúsku uzavreté sa nachádzajú štyri v hlavnom meste. “Sme ešte len na začiatku,” prehlásil pre idnes.cz vicekancelár Heinz-Christian Strache.

Podľa odhadov rakúskeho ministerstva vnútra žije v Rakúsku, ktoré má približne 8,7 miliónov obyvateľov, približne sedemsto tisíc moslimov. V zemi je štyristo moslimským modlitební a mešíť.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

nicholsonova

L. Ď. Nicholsonová: Veľká nespravodlivosť končí, slovenské deti už Rakúskom nebudú diskriminované

“Vítam rozhodnutie Súdneho dvora EÚ. Na problém rakúskych prídavkov som poukazovala, odkedy podmienky zmenili,” povedala …