EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKONOMIKA / Richard Raši: Bojujeme za väčšiu flexibilitu eurofondov
Rasi, Navracsics
Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši a eurokomisár Tibor Navracsics. PHOTO: © European Union.

Richard Raši: Bojujeme za väčšiu flexibilitu eurofondov

Slovensko požaduje, aby tematická flexibilita aj dohodnuté veľké zjednodušovanie eurofondov po roku 2020 boli omnoho výraznejšie oproti tomu, čo ukazujú nové legislatívne návrhy Európskej komisie, povedal podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši na konferencii v Bulharsku.

Tu totiž Slovensko nebojuje iba o nové eurofondové peniaze, ktoré prídu po roku 2020, ale aj o pravidlá, poľa ktorých ich bude čerpať.

,,Slovensko v rámci svojho predsedníctva v Rade Európskej únie výrazne prispelo k tomu, že politika súdržnosti ostala hlavnou investičnou politikou. Pri pohľade na nové legislatívne návrhy, ktoré Európska komisia predložila koncom mája, môžeme vidieť, že niektoré z našich myšlienok vzala do úvahy. Budeme však ďalej rokovať, pretože niektoré z našich dôležitých odporúčaní nepovažujem za dostatočne zohľadnené,“ uviedol Richard Raši.

Naša krajina podľa neho nemôže súhlasiť s tým, aby EK výrazne zasahovala do rozhodnutí, ako a na čo máme európske peniaze využiť. Slovensko totiž v prvom rade potrebuje najmä v najmenej rozvinutých regiónoch dobudovať základnú infraštruktúru – cesty, kanalizácie, vodovody, dostupnosť internetu, a pod. Preto bojujeme za väčšiu flexibilitu eurofondov. ,,Je napríklad zrejmé, že územie bez dokončenej fyzickej infraštruktúry nebude schopné absorbovať investície do inovácií v oblasti špičkových technológií,“ upozornil Raši na konferencii na vysokej úrovni, venovanej politike súdržnosti po roku 2020.

Viac..  Nová dohoda EÚ zvýši transparentnosť a predvídateľnosť pracovných podmienok

Na konferencii vystúpili dôležití zástupcovia EK, napríklad eurokomisár pre rozpočet a ľudské zdroje Günther Oettinger, bulharský premiér Bojko Borisov a ďalší. Účastníkom panelových diskusií bol aj generálny riaditeľ DG REGIO Marc Lemaitre, ktorý na budúci týždeň v Bratislave prerokuje návrhy EK na novú eurofondovú legislatívu so slovenskými predstaviteľmi. S ním bude vicepremiér Raši diskutovať aj o novej eurofondovej obálke. Aktuálne nám EK navrhuje 13,3 mld. eur v bežných cenách.

O dac

Odporúčame pozrieť

Merkel

EÚ by mala podľa Merkelovej zmeniť protimonopolné pravidlá

BERLÍN – Európska únia by mala zvážiť zmeny svojich pravidiel na ochranu hospodárskej súťaže, pokiaľ …